Vivo прави голема експанзија во Европа.

X51 5G ќе се продава на големите нови пазари овој месец.

Vivo, една од најголемите брендови за паметни телефони во светот, ги проширува своите активности во Европа. Компанијата сега ќе продава телефони и додатоци на шест нови пазари: Велика Британија, Франција, Германија, Италија, Полска и Шпанија.

Vivo ги започнува работите со предводникот телефон X51 5G, во суштина ребрендирана верзија на X50 која беше лансирана на почетокот на годината. Неговата насловна карактеристика е систем на камера „во стилот на гимбал“ за кој се тврди дека нуди многу подобрена стабилизација на сликата.

Другите карактеристики на X51 вклучуваат ultrawide, 2х и 5x телефото камери, процесор Snapdragon 765, OLED екран со 90Hz 6,56-инчен 1080p OLED екран, 256 GB меморија, батерија од 4,315mAh и брзо полнење од 33W. Во Велика Британија ќе чини 749 фунти (972 американски долари) и ќе се најде во продажба на 29-ти октомври.

Компанијата исто така ќе продава Y70, Y20s и Y11s, поевтини телефони кои се фокусираат на долготрајност на батеријата, како и безжични слушалки.

Vivo често е рангиран како еден од најдобрите пет продавачи на паметни телефони ширум светот, со голем удел на пазарот во региони како Кина, Индија и Југоисточна Азија. Меѓутоа, најновите податоци на IDC го надминаа Oppo, со кои го делат истиот сопственик: BBK Electronics, големиот кинески конгломорат, кој исто така е сопственик на OnePlus и Realme.

Vivo е позната по експериментални хардверски карактеристики што често ги покажува во концепт форма пред да испраќа комерцијални производи. Сензорите за отпечатоци од прсти и поп-ап селфи камерите се примери за сега веќе вообичаени карактеристики за кои Vivo беше пионер.

0 0 vote
Article Rating

Поврзани вести

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments