Владата на САД го става на црна листа SMIC?

Владата на САД го става на црна листа SMIC?

Администрацијата на Трамп, според изворите, ја разгледува можноста да ја стави кинеската компанија за производство на чипови – SMIC на црната листа за трговија, ограничувајќи ја компанијата да тргува со САД или било какви филијали со потекло од САД.

Оргиналната изјава дојде од Reuters и во неа можеше да се види дека Pentagon се размислува дали треба да ја стави компанијата на црна листа. Сеуште не е јасно дали агенциите на САД ја поддржуваат оваа одлука, но се очекува да излезат со соопштение во јавноста во брзо време. Откако излегоа вестите за овој настан акциите на SMIC паднаа за 15%.

0 0 vote
Article Rating

Поврзани вести

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments