ВО АВСТРАЛИЈА 1.200 ДОМАКИНСТВА СЕ ОБЕЗБЕДЕНИ СО ЕЛЕКТРИЧНОСТ БЛАГОДАРЕНИЕ НА ПИВОТО

ВО АВСТРАЛИЈА 1.200 ДОМАКИНСТВА СЕ ОБЕЗБЕДЕНИ СО ЕЛЕКТРИЧНОСТ БЛАГОДАРЕНИЕ НА ПИВОТО

Љубителите на пивото нема да ги сакаат следниве вести премногу. Милиони литри пијалок од пиварницата во Јужна Австралија се претворија во електрична енергија во тамошната пречистителна станица за отпадни води.Ако ќе им биде малку полесно на фановите – пивото, кое заврши со хранење на објектите на австралиското јавно комунално претпријатие наместо во стомакот, рокот бил поминат.

Поради мерките на претпазливост заради здравствената криза предизвикана од новиот коронавирус воведен во март затворени се многу пивари,барови и ресторани.Резултат на затворање?Многу непродадено пиво.Капацитетот се искачи на 654 MW за само еден месец количината на електрична енергија од пиво е доволна за да обезбеди 1.200 домаќинства.Во мај беа произведени рекордни 355.200 кубни метри биогас,а во јуни 320.000 кубни метри биогас со вметнување 150.000 литри пиво во енергетската мешавина неделно.

Значи засилување од пиварницата е добредојдено во екот на пандемијата КОВИД-19.Тоа е навистина одличен отпад за нашиот  поради неговата висока енергетска вредност  на тој начин дури и клиенти имаат корист затоа што преку независност на електрична енергија се намалуваат сметките на компанијата, а со тоа и нивните трошоци.

0 0 vote
Article Rating

Поврзани вести

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments