Во редок потег, оригиналот на Нетфликс ќе проследува на бесплатниот стриминг сервис Плутон ТВ.

Сите пет сезони на Наркос ќе проследуваат во САД.

Во редок потег за лиценцирање, хит драмската серија „Наркос“ на Нетфликс ќе биде достапна да се емитува бесплатно на ТВ „Плутон“ на ВиакомЦБС, почнувајќи од 20-ти октомври.

Договорот означува прв пат Narcos да биде широко достапен за гледачите во САД без претплата на Netflix и бесплатно. (Претставата претходно беше лиценцирана за Унивизион преку линеарен договор.) Сите пет сезони на шоуто (Наркос и Наркос: Мексико) ќе бидат достапни за емитување како дел од телевизијата на Плутон, Криминалистичката драма и каналот Нарко Новелас, како и во рамките на нејзините сопствен посветен канал за оние кои сакаат да ја маратонизираат емисијата. Првата сезона на шоуто ќе се емитува преку недела преку ноќ во 22 часот попладне. Епизодите за приближување ќе бидат достапни следниот ден со почеток во 20 часот попладне. Целта е да се дебитира нова сезона од серијата секој месец до февруари 2021 година.

Додека Narcos сè уште ќе биде достапен за пренос на Нетфликс, стримерот повеќе нема да може да го нарекува ексклузив – точка на гордост за директорите на компанијата. Додека Нетфликс често лиценцира емисии од други мрежи и компании, вклучувајќи го и сопственикот на ТВ Плутон ВиакомЦБС, Нетфликс многу ретко дава лиценца за емисии на конкурентите. Сепак, Нетфликс не е сопственик на Наркос; е во сопственост на Меѓународната телевизија Гаумонт, ситуација што веројатно го отвори патот за зделката.

Плутон ТВ е „камен-темелник“ на стриминг бизнисот на ViacomCBS, повтори извршниот директор Боб Бакиш во текот на последните една и пол година. Услугата има повеќе од 26,5 милиони активни корисници месечно, а ViacomCBS предвиде во февруари дека овие бројки ќе пораснат на 30 милиони. Меѓутоа, со пандемијата и луѓето кои бараат прифатливи начини да се забавуваат, бесплатните стримери поддржани од реклами, како Плутон ТВ, веројатно ќе ги искористат тие придобивки. Сега, Плутон ТВ исто така може бесплатно да им понуди на своите претплатници една од најпопуларните емисии на Нетфликс.

Што се однесува до Нетфликс, иако зделката е неверојатно ретка, ова не е прв пат да се појави на друго место шоу со бренд Нетфликс. Комедија Централ ги потпиша ексклузивните линеарни права на BoJack Horseman, едно од оригиналните емисии на Нетфликс, кое го поздрави поранешниот извршен директор на Дизни, Мајкл Ајснер.

0 0 vote
Article Rating

Поврзани вести

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments