Водич за најголемите и најдобрите производители на паметни телефони во Кина

Водич за најголемите и најдобрите производители на паметни телефони во Кина

Еве го дефектот на играчите во застрашувачкиот пејзаж на кинеските паметни телефони

„Епл“ , „ Самсунг“ и „ Хуавеј“ веќе долго време се главни на глобалната табла за смартфони, но во последните години има низа нови играчи. Xiaomi , Oppo и Vivo може да звучат непознати за повеќето Американци, надвор од технолошки штеден меур, но тие се токму таму со најдобрите светски брендови.

Додека Samsung ја носи круната како најголема светска компанија за смартфони во светот и Apple сè уште носи најголем профит, кинеските производители на телефони брзо се искачија,Huawei го надмина Apple за да стане втор по големина продавач на смартфони во светот минатата година.

Кинеските производители на паметни телефони заробитија околу 40% од глобалниот удел на пазарот,покажувајќи дека кинеските фирми сè повеќе се способни да градат потрошувачки производи со глобална привлечност.Покрај примамливите купувачи ширум светот да ги купат своите мобилни телефони, кинеските продавачи работеа напорно за да ја проследат репутацијата дека тие се само ефтини копикати.

Некои кинески производители на телефони се подготвени да добијат удел на пазарот од „Епл“ и „Самсунг“ во вториот квартал и покрај пандемијата на коронавирус, која ја уништи глобалната економија и ги наруши синџирите на снабдување

0 0 vote
Article Rating

Поврзани вести

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments