Volkswagen го оживува Буба како електричен автомобил

Електричниот Буба станува реалност

VW Буба

Заедно со „е-Буба“, канцеларијата и има апликации за регистрација на неколку имиња  „е-голф класик“, „е-Карман“, „е-Кабел“ и „е-Самба“. Ова е уште еден доказ дека компанијата Волфсбург подготвува сериозна офанзива на пазарот на електрични автомобили.Фолксваген се збогува со Буба пред една година, кога извршниот директор на компанијата, Херберт Дис рече дека Буба засекогаш излегува од склопувањето. Сепак, тој самиот најави две години претходно дека бубата може да стане дел од новата ера на електрификација и да се пресели во модуларната платформа МЕБ, развиена за „зелени“ автомобили. Електричниот автомобил ја доби единицата за напојување од е-up со моќност од 82 КС и капацитет на батерија од 36,8 kW / h. Километражата по едно полнење на овој хечбек е 200 км.

А еве го анимираното видео најпрепознатливиот модел на марката е испратен со легендарна песна, кое беше создадено со учество на рекламната агенција , ја раскажува приказната за едно момче, бидејќи главните фази од неговиот живот се поврзани со Буба Фолксваген. Херој расте, создава семејство, одгледува деца и старее. Во исто време, светот се менува – се развива „зелена“ енергија, а електричните автомобили стануваат сè попопуларни. Оваа трансформација е потврдена со зборовите: „Каде завршува еден пат, започнува друга“.

0 0 vote
Article Rating

Поврзани вести

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments