Volkswagen загуби 1,5 милијарди евра

Volkswagen загуби 1,5 милијарди евра во вториот квартал

Компанијата продаде 35% помалку автомобили и ја намали својата предложена дивиденда, но рече дека успеа да ги заштити своите парични резерви и ќе оствари оперативна добивка за целата година.

Фолксваген забележа загуба по оданочување од 1,54 милијарди евра во второто тримесечје, бидејќи поради пандемијата беа принудени да ги затворат фабриките и дилерите.

Загуба во однос на добивката од 4,1 милијарди евра во истиот квартал април-јуни минатата година.

Компанијата соопшти дека главната причина за нејзините пониски профити е големиот пад на побарувачката на клиентите.

0 0 vote
Article Rating

Поврзани вести

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments