Volkswagen инвестира милијарди во кинеското производство

BERLIN, GERMANY – JULY 24: A VW car parks on July 24, 2017 in Berlin, Germany. Germanyâs biggest car companies VW, Audi, Porsche, BMW and Daimler are being investigated on suspicion of operating a secret technology cartel. (Photo by Steffi Loos/Getty Images)

Volkswagen инвестира милијарди во кинеското производство

Планира да лансира 15 модели на електрични автомобили во земјата во 2025 година.

Германскиот производител на автомобили Фолксваген соопшти дека ќе инвестира вкупно околу 15 милијарди евра во производство на електрични возила со три кинески заеднички вложувања. Средствата ќе бидат потрошени во периодот од 2020 до 2024 година.

Кина е најголемиот пазар на автомобили во светот, па затоа е разбирлива одлуката да се инвестира во развој на локалното производство. Партнери за заедничко вложување на Фолксваген вклучуваат кинески компании FAW Group, SAIC Motor и JAC, објави Ројтерс.

0 0 vote
Article Rating

Поврзани вести

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments