Volvo ќе произведува само електрични возила од 2030 година!

Волво ќе се фокусира на производство на целосно електрични возила до 2030 година и ќе започне да продава исклучиво преку интернет.

Компанијата со седиште во Шведска во вторникот објави дека целата постава на автомобили на Волво ќе биде целосно електрична до 2030 година, приклучувајќи им се на повеќе производители на автомобили кои планираат да ги укинат моторите со фосилни горива до крајот на оваа деценија. На прашањето за идната побарувачка на електрични возила, Главниот извршен директор на Volvo, Хакан Самуелсон, рече: „Јас сум целосно убеден дека нема клиенти кои сакаат да останат со бензинскиот мотор“, и објасни дека тие веруваат дека електричните возила се попривлечни за клиентите.

Волво тврди дека 50 проценти од глобалната продажба треба да бидат целосно електрични автомобили и други благо-хибридни модели до 2025 година. Сопственост на групацијата Зеијанг Гели Холдинг, компанијата ќе лансира ново семејство на електрични автомобили, сите во следните неколку години ќе се продаваат исклучиво преку Интернет. Компанијата во вторникот го претстави првиот од своите модели, C40, целосно електричен џип со опсег на батерија од околу 420 километри. Беше најавено дека на настанот ќе има и поддршка за безжично ажурирање на електричните возила. Во овој момент, Хенрик Грин, главен директор за технологија, спомена дека C40 ќе се развива со текот на времето со надградба на софтверот.

Производителите на автомобили се во голема трка да преминат на модели со нулта емисија, а забраните за возила со фосилни горива се исто така на агендата во некои земји. Форд Мотор минатиот месец објави дека неговата серија во Европа ќе се префрли на целосно електрични возила до 2030 година, Јагуар до 2025 година и Бентли во сопственост на Фолксваген до 2030 година. Добро познатиот производител на автомобили Volvo сега се приклучува на овие компании.

Конечно, да посочиме дека Volvo радикално ќе ја намали комплексноста на моделската линија со иновации и ќе им понуди транспарентни цени на клиентите.

0 0 vote
Article Rating

Поврзани вести

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments