Возач на Ф1 Adrian Sutil скрши ретка копија на McLaren Senne

Возач на Ф1 Adrian Sutil скрши ретка копија на McLaren Senne

Портокалова Мекларен Сена ЛМ  со ограничено издание вреден 2,25 милиони долар во Монако имаше несреќа.Поранешниот возач на Формула1 Адријан Сутил  во моментот на несреќата се наоѓал зад воланот па несреќата станала.

Предниот дел на автомобилот изгледа целосно уништен а шофершајбната скршена па се чини дека тој не бил сериозно повреден.McLaren Senna LM се произведува во ограничена серија од само 24 парчиња и е посветена на успехот на компанијата во трките на легендарната патека Ле Ман.

 Само шест од нив беа произведени во портокалова боја како што беше овој примерок.Се одликува со 4,0-литарски двоен турбо-V8 мотор кој произведува скоро 800 коњски сили..

0 0 vote
Article Rating

Поврзани вести

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments