VR слушалките Oculus Quest 2 299 долари започнуваат да се испорачуваат денес.

Нови самостојни слушалки на Facebook.

Oculus Quest 2, новата слушалка за виртуелна реалност на Facebook, започна да се испорачува денес. Quest 2 е поевтина, обновена верзија на оригиналната Quest 2019 година. Го доби истиот неоддржан самостоен дизајн, но со нов чипсет и голем удар во резолуцијата на екранот и траењето на батеријата на контролорот. И започнува од 299 долари за основниот модел од 64 GB и 399 $ за верзијата од 256 GB, пад од 100 долари од оригиналниот Quest.

Претходните нарачки за Потрагата 2 се отворени од септември и таа е достапна преку сопствената страница и продавниците на Oculus како што се Best Buy и Walmart, со целосен список на трговци во објавата на Oculus. Беше тешко да се купи оригинален Quest во поголемиот дел од изминатата година, благодарение на постојаните проблеми со снабдувањето, но Quest 2 сè уште се чини дека има многу залиха.

Како што напишавме во септември, Quest 2 подобрува некои од најголемите недостатоци на Quest, особено неговите проблеми со тежината и рамнотежата, сè додека платите дополнителни 49 УСД за алтернативен ремен за глава. Oculus, исто така, ја прошири својата библиотека уште од првичното лансирање на Quest и има голем број на претстојни игри ветени за подоцна оваа година. Единствениот потенцијален улов е дека ќе ви треба сметка на Фејсбук – не само посебна сметка на Oculus – за да ја користите.
Quest 2 ја заменува оригиналната Quest и почнувајќи од следната година, тоа ќе бидат единствените слушалки на Facebook, бидејќи врзаниот Rift S ќе биде прекинат на пролет. Производот сè уште има конкуренција од повисока класа, вклучувајќи го Индексот на вентил и претстојниот HP Reverb G2. Но, ако барате релативно ефтин VR за кој не е потребен компјутер, Quest е во единствена позиција – и сега е на продажба.

0 0 vote
Article Rating

Поврзани вести

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments