Western Digital само што ја објави својата прва група на SSD дискови од следната генерација.

Новите NVMe PCIe 4.0 SSD-дискови ќе бидат достапни пред крајот на овој месец.

Western Digital ги објави своите први SSD дискови со PCIe 4.0 M.2 NVMe, WD Black SN850s, и тие ќе понудат брзи брзини на читање / запишување до 7,000 MB / s и 5,300 MB / s што треба да помогнат во намалувањето на времето на вчитување на вашиот компјутер и во игрите.

Тие брзини се забележуваат значително во однос на брзината на читање / запишување на SN750 со 3,100 MB / s и 1,600 MB / s, и исто (со малку поголема брзина на запишување) со неодамна објавените SSD-уреди на Samsung PCIe 4.0 NVMe.

Бидејќи тие се стандардни SSD дискови со M.2 NVMe, SN850-те треба да работат во повеќето компјутерски игри, сè додека имате компатибилна матична плоча. Теоретски, тие исто така може да работат како проширување на просторот за складирање на PlayStation 5 – но Sony сè уште не кажа кои дискови ќе бидат сертифицирани како компатибилни со нејзината конзола од следната генерација. (Xbox серијата X / S, од друга страна, има заштитен простор што може да се прошири.)

Новите SSD-дискови на Western Digital ќе бидат со капацитет од 500 GB, 1TB и 2TB и треба да бидат достапни за купување „пред крајот на октомври 2020 година“, според компанијата, иако можете да ги нарачате сега.

0 0 vote
Article Rating

Поврзани вести

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments