Нема да биде потребна претплата за Xbox Live Gold за бесплатните игри!

Microsoft ја отстранува обврската да се претплати на Xbox Live Gold за бесплатните игри.

Сопствениците на Xbox наскоро нема да треба да плаќаат за претплата на Xbox Live Gold за да уживаат во бесплатни игри на нивните конзоли. Неодамна објавената верзија 2104.210323-0000 на програмата за преглед на ажурирање на Xbox Alpha Insiders наведува дека режимите за повеќе играчи на игри за бесплатно играње, 4 групи и партиски разговор веќе не бараат членство во Xbox Live Gold. Според ажурирањето, овие карактеристики најпрво ќе бидат тестирани на Insider и ќе бидат ставени на располагање на пошироката јавност подоцна.

Microsoft за прв пат го најави овој потег во јануари поради дискусијата за зголемувањето на цените на златото на Xbox Live. Компанијата сподели дека промената во игрите бесплатни за игра ќе дојде што е можно поскоро. Воведувањето на ова кај Инсајдерите значи дека многу скоро ќе допре до сите играчи на Xbox.

Со оваа одлука, Microsoft ја прави услугата компатибилна со другите конкуренти на конзолата. Sony, исто така, во 2014 година објави дека ќе ги отстрани условите за членство во PS Plus за бесплатни игри со повеќе играчи на PlayStation Network. Nintendo донесе слична одлука за бесплатни игри како Fortnite кога започна да наплаќа за својата услуга Switch Online во 2018 година.

На Microsoft му беше потребна платена претплата на Xbox Live Gold за пристап до игри со повеќе играчи уште од конзолата за игри Xbox 360. Во јули беше објавено дека претстојниот Halo Infinite покрај платената кампања за еден играч, ќе вклучува и режим за играње со повеќе играчи. Во меѓувреме, да подвлечеме дека компанијата не планира да го раскине Xbox Live Gold.

Јасно е исто така дека основната услуга на Xbox Live Gold од 3.18 евра месечно е засенета од Xbox Game Pass и слични услуги.

Исто така, да потсетиме дека на крајот на јануари, Xbox Live беше домаќин на 100 милиони активни корисници месечно, а Xbox Game Pass забележа 18 милиони претплатници.

0 0 vote
Article Rating

Поврзани вести

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments