Xiaomi Mi 10 Ultra ја има најдобрата камера во светот

Xiaomi Mi 10 Ultra ја има најдобрата камера за паметни телефони во светот

Xiaomi продолжува да го проширува своето влијание на пазарот на паметни телефони со премиерата на атрактивни производи во различни опсези на цени.

Сега нашето внимание го привлекува најновиот предводник на кинескиот производител, кој се нарекува Xiaomi Mi 10 Ultra. Новиот модел нуди голем 6,67 дисплеј со резолуција 2340h1080, процесор Qualcomm Snapdragon 865 и 16 GB RAM меморија.

Овој сензор има отвор f / 4.1 и можност за 5x оптички зум и 120x хибриден зум.

Неговото работење е поддржано од дополнителна телефото-камера во задниот дел, која користи сензор од 12 MP со големина 1 / 2.56 “, отвор f / 2.0 и автоматски фокус Dual-Pixel AF.

Четвртата камера е леќа со широк агол од 20 мегапиксели што поддржува PDAF автофокус.

Дополнителните оптимизации на софтвер од Xiaomi ќе ги подобрат можностите за снимање, бидејќи смартфонот може да снима 8K видео со 30 фрејмови во секунда. Селфи камерата има резолуција од 20 мегапиксели.

0 0 vote
Article Rating

Поврзани вести

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments