Geekbench Тест на Xiaomi Mi 10E со Exynos 990 Процесор

Xiaomi Mi 10E со Exynos 990 Процесор

Денес на Geekbench е виден таинствен телефон Xiaomi Mi 10E. Иако нема многу податоци во врска со телефонот, се гледа дека го користи процесорот Exynos 990.

Во базата на додатоци на Geekbench која е една од веб страниците за оценување на перформанси, денес е додаден телефонот Xiaomi Mi 10E. Според базата на податоци на Geekbench, овој телефон ќе ја добие својата моќност од процесорот наречен Samsung Exynos 990. Платформата за оценување исто така потврди дека телефонот ќе има 8 GB RAM меморија и дека Android 10 ќе се користи како оперативен систем.

Несомнено, една од најважните опрема на телефонот е процесорот. Процесорите се мозок на телефонот, давајќи му ја на телефонот својата моќ да ги направи сите можни функции. Затоа, производителите на паметни телефони, додека телефоните ги дизајнираат, прават винаметелн избор кога станува збор за процесор. Кинескиот производител на паметни телефони Xiaomi исто така избра да го користи Exynos 990 во новиот член на серијата Mi 10.

Резултати на  Xiaomi Mi 10E од Geekbench

Samsung, веќе долго време ги користи најновите верзии на Exynos или Snapdragon. Сега поминаа неколку месеци од објавувањето на Snapdragon 865, и многу паметни телефони го користат овој процесор.

Неодамна се појави новиот процесор на Samsung, Exynos 1000. Овој процесор користеше технологија RDNA GPU, за разлика од другите процесори на Samsung. RDNA GPU технологијата беше развиена од Samsung минатата година, а се очекува оваа технологија да го замени финансискиот GPU процесор што моментално се користи.

0 0 vote
Article Rating

Поврзани вести

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments