Xiaomi сподели: Mi 11 Lite 5G да биде првиот паметен телефон што доаѓа со Snapdragon 780G!

Xiaomi објави нов визуелен за новиот смартфон Mi 11 Lite 5G, кој се подготвува да го претстави во наредните денови. На објавената слика е најавено дека телефонот ќе доаѓа со Snapdragon 780G.

Xiaomi објави нова слика од паметниот телефон Mi 11 Lite 5G, која се очекува да биде претставена многу скоро. Во визуелот објавен за телефонот, каде што досега научивме само неколку информации за гласините, се истакнува дека телефонот ќе доаѓа со тенок дизајн и Snapdragon 780G.

Немаше официјално соопштение во врска со официјалниот датум на лансирање на телефонот, но Xiaomi се подготвува да ги претстави Mi 11 Pro и Ultra утре (29 март 2021 година). Mi 11 Lite 5G исто така се очекува да биде претставен на овој настан. Сликата што пристигнува денес покажува дека ова очекување е точно.

Ние споделивме со вас дека Snapdragon 780G беше официјално претставен од Qualcomm неодамна. Поддржувајќи ја технологијата за поврзување на следната генерација со модемот Snapdragon X53 5G, процесорот во однос на перформансите ќе биде за 45 проценти побрз од неговиот претходник Snapdragon 768G.

Напојуван од Snapdragon 780G, Mi 11 Lite 5G ќе понуди подобри перформанси на AI и Qualcomm Snapdragon Elite Gaming карактеристики, како и процесор на слика Spectra 570 и трокреветна камера до 25 MP.

Стапката на освежување на телефонот, за која се претпоставува дека доаѓа со 6,55 инчен 1080 x 2400 резолуција AMOLED дисплеј, се очекува да биде 90 Hz. Се смета дека телефонот, кој се очекува да доаѓа со MIUI 12 базиран на Android 11, ќе има 8 GB RAM меморија. Засега нема информации за цената на телефонот.

0 0 vote
Article Rating

Поврзани вести

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments