Xiaomi Mi 11 Ultra ќе користи сензор од 50MP Samsung GN2!

Главниот телефон на Xiaomi ќе има 50 MP Samsung GN2 како главна камера.

Xiaomi се очекува да го лансира смартфонот Mi 11 Ultra со поставување на тројна камера и мал секундарен дисплеј на задната страна. Според протечениот Ice Universe, новиот смартфон ќе биде првиот што ќе го користи сензорот 50MP Samsung ISOCELL GN2, кој беше објавен порано денес.

За Xiaomi Mi 11 Ultra се наведува дека има 50MP главна, 48MP ултра-широка и 48MP единица телефото камера, што ја зголемува веродостојноста на новиот совет. Xiaomi соработуваше со корејската компанија во изминатите 2+ години и е првиот што ги користи сензорите пред да стигне до другите производители.

Во јануари 2019 година, Redmi Note 7 стана првиот телефон со 48MP камера, благодарение на сензорот Samsung GM1. Следуваше Redmi Note 8 Pro во светот најпрво со 64MP GW1 сензор, а потоа и првиот Xiaomi Mi CC9 Pro (познат и како Mi Note 10) со сензор ISOCELL HMX 108MP.

Се надеваме дека Mi 11 Ultra ќе има поширока употребливост од Mi 10 Ultra, бидејќи многумина се прашуваат за што е способен lyверски новиот сензор.

0 0 vote
Article Rating

Поврзани вести

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments