Xiaomi произведе автомобил

Xiaomi произведе автомобил

Гласините за кинескиот тeхнолошки гигант Xiaomi „ќе произведе автомобил“, утре ќе излезат со целата своја реалност. Компанијата сподели слика која потсетува на свои автомобили на официјалната сметка на Weibo и сподели посебен напис.

Кинескиот технолошки гигант Xiaomi излезе со технолошки производ кој ја допира секоја точка од нашите животи до денес. Сепак, и покрај тврдењата дека „Xiaomi ќе произведува автомобили“ пред неколку години, компанијата сè уште не се појавила со автомобил. Вчера Xiaomi сите ги изненади со споделената и потоа избришаната фотографија.

Новиот производ на компанијата беше вклучен во споделувањето направено од официјалната сметка на Xiaomi на Weibo, а овој производ беше автомобил, како што може да се види на сликата. Покрај тоа, овој автомобил требаше Xiaomi да го претстави утре. И покрај тоа што споделувањето направено од Xiaomi беше избришано за кратко време, сликите брзо се раширија на Интернет.

Објавата споделена од Xiaomi

Врз основа на сликите, можеме да кажеме дека Xiaomi планира да влезе во автомобилската индустрија со SUV. Возилото, што е видливо само на сликата, е многу слично на моделот G класа Mercedes и моделот Jimny на Suzuki. Па, дали Xiaomi навистина ќе воведе автомобили утре?

Според некои погледи, Xiaomi можеби направил „шега“ со ова споделување. Сепак, со оглед на речениците што Xiaomi ги искористи на објавата, ова не изгледа како шега. Компанијата на споделената објава гласи вака: „Произведување на автомобил? Ние сме сериозни!“

Xiaomi досега соработуваше со многу локални производители на автомобили, па дури и инвестираше во кинескиот производител на автомобили Xiaopeng Motors минатата година. Како и да е, Xiaomi не даде објаснување дека е направена посебна студија за автомобилот или дури е дизајниран овој автомобил. Само утре ќе можеме да видиме дали Xiaomi навистина ќе воведе автомобили.

0 0 vote
Article Rating

Поврзани вести

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments