Xiaomi работи на безжично полнење од 80W.

Целосно безжично полнење за помалку од 20 минути.

Xiaomi ја објави својата следна изложба во војните за брзо полнење, нов безжичен метод од 80W, за кој компанијата тврди дека го надминува секој друг конкурент. За решението од 80W се вели дека може да наполни батерија од 4.000mAh до 50 проценти полна за осум минути и 100 проценти полна за 19 минути. Видеото погоре го покажува на дело со модифицираниот Mi 10 Pro.

Xiaomi веќе има најбрзо безжично полнење на телефон за испорака; Mi 10 Ultra има 50W безжична технологија што може целосно да ја наполни својата батерија од 4.500mAh за 40 минути. Oppo неодамна објави 65W решение за кое се вели дека ќе може да наполни батерија од 4.000mAh за 30 минути, но технологијата допрва треба да се испорачува во комерцијален уред.

Брзото безжично полнење е многу поретко надвор од Кина, каде компании како Huawei и Xiaomi веќе некое време работат на надминување на едни со други. Најбрзата опција што е широко достапна на Запад е OnePlus 8 Pro, кој има опционален безжичен полнач од 30W. Новите полначи MagSafe на Apple за линија iPhone 12 се полнат до 15W.

Xiaomi не објави кога телефон со безжично полнење од 80W навистина ќе се испорача, но не треба да биде премногу далеку. Компанијата постојано издаваше телефони со сè повисоки спецификации за безжична моќност во текот на изминатите неколку години, а Mi 10 Ultra излезе само пред неколку месеци.

0 0 vote
Article Rating

Поврзани вести

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments