Xiaomi работи на технологија за безжично полнење од 67W!

Xiaomi работи на технологија за безжично полнење 67W за своите паметни телефони.
Претходно видовме како Huawei нуди технологија за безжично полнење 50W во телефоните од серијата Mate 40. Следејќи го овој развој, Oppo воведе технологија за безжично полнење 65W, и ја доби титулата технологија со највисока брзина досега. Сега Xiaomi цели кон нов рекорд со надминување на овој рекорд. Компанијата планира да воведе технологија за безжично полнење 67W во своите два претстојни паметни телефони. Ова значи дека технологијата за најбрзо безжично полнење припаѓа на Xiaomi.

Членот на XDA, kacskrz откри дел од кодот наречен „keyguard_wireless_strong_charge_67w“ во кинеската бета верзија MIUI 12.5. Ова парче код беше прикачено на два елементи наречени ѕвезда и Марс. XDA-Developers тврди дека обете овие ставки се кодни имиња за двата претстојни уреди на Xiaomi. За ѕвезда и Марс се смета дека се две варијанти на ист уред. Исто така, се наведува дека уредот, под кодно име Ѕвезда, ќе има поддршка за процесор Snapdragon 888.

xiaomi 67w kablosuz şarj

Исто така, постојат некои тврдења за тоа кој ќе биде првиот уред што ќе понуди поддршка за безжично полнење 67W. Како прво, уредот што треба да се разгледа е Mi 11 Pro. Иднината на овој паметен телефон со технологија за безжично полнење 67W е меѓу предвидувањата. Сепак, Digital Chat Station тврди дека еден врвен телефон Xiaomi ќе ја добие оваа поддршка и додава дека овој уред сè уште не излегол во јавноста.

0 0 vote
Article Rating

Поврзани вести

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments