Xiaomi може да биде првата компанија што ќе го користи сензорот од 200MP на Samsung!

Сензорот за камера од 200 MP на Samsung може да биде претставен на паметните телефони на Xiaomi.

Претходно споменавме дека Samsung работи на 200 мегапикселна камера ISOCELL за паметни телефони. Најновите тврдења се дека паметен телефон Xiaomi е на прво место за сензорот од 200 MP на компанијата.

Xiaomi е подготвена да биде првата компанија што ќе ја донесе оваа масивна смартфон камера на своите идни уреди, според истекувањето од станицата Digital Chat Во моментов е нејасно кој паметен телефон ќе го користи овој сензор.

Наведено е дека сензорот Samsung со 200 мегапиксели ќе има пиксел од 0,64 μm. Покрај тоа, споделено е дека сензорот ќе поддржува групирање 4-во-1 и нуди излезна резолуција од 50 мегапиксели.

Во моментов, 108 мегапикселни сензори како Galaxy S21 Ultra се наоѓаат на пазарот. Овие поддржуваат дигитален зум, во опсег од 2x или 3x во зависност од конфигурацијата. Можеме да претпоставиме дека одликата за зумирање ќе оди повисоко со камерата од 200 мегапиксели. Можеби е можно да се поддржи и снимање со резолуција од 16K, иако технички не е можно поради ограничувања на чипсетот.

Да напоменеме, не е целосно сигурно дека сензорот од 200mp ќе вади одлични фотографии.

Исто така, би сакале да ве потсетиме дека постојат гласини дека Samsung и Olimp може да соработуваат за камери за паметни телефони.

0 0 vote
Article Rating

Поврзани вести

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments