Кошмарно прашање од извршниот директор на Xiaomi: Кога би објавиле телефон од 1.500 долари дали би го купиле?

Споделувајќи нов пост на Weibo, извршниот директор на Xiaomi ги праша неговите следбеници дали би купиле телефон Xiaomi од 1.500 долари. За ова прашање, се вели дека е трага за претстојниот телефон што може да се објави Xiaomi.

За разлика од многу брендови, кинескиот производител на паметни телефони Xiaomi е компанија што ја освои благодарноста на потрошувачите со своите паметни телефони прилагодени на буџетот. Компанијата понуди телефони со цени далеку под своите конкуренти дури и во главниот сегмент, што им овозможува дури и на оние кои не сакаат да потрошат многу пари на паметни телефони да добијат врвни перформанси.

Оваа состојба се смени со Xiaomi Mi 10 Ultra, кој беше објавен минатата година. Тврдејќи дека ниту еден паметен телефон претходно не заслужува цена од над 700 долари, Xiaomi претстави цена која се приближува до прагот од 1000 долари за Mi 10 Ultra. Оваа ситуација е прифатена како индикација дека Xiaomi сега може да се отцепи од титулата „бренд за смартфони што одговара на буџетот“.

Xiaomi

Извршниот директор на Xiaomi, Леи Џун, во објавата што ја сподели од својот официјален профил на Weibo, ги праша своите следбеници дали би го купиле доколку Xiaomi воведе паметен телефон со „премиум“ ниво од 1.500 американски долари, и ако го сторат тоа, што би сакале да видат на таков телефон

Леи Џун, се разбира, не објасни зошто им поставил на своите следбеници такво прашање. Проценките се дека Џун извршил „истражување на пазарот“ пред првиот смартфон што може да се склопи на компанијата. Не е познато колку е точна оваа проценка, но барем фактот дека сликата на Џун вклучува силуета за паметен телефон, тоа не е празно прашање.

0 0 vote
Article Rating

Поврзани вести

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments