Sony најави датум за објавувањето на новите Xperia модели!

Sony го објави датумот на кој ќе бидат претставени новите модели на Xperia со својот удел.

Не можејќи да ги достигне бројките за продажба што ги сака со паметните телефони што ги пушти на пазарот, Sony неодамна даде датум за новите модели на Xperia со уделот што го направи. Во оваа насока, Sony во среда, 14 април, објави дека ќе ги претстави своите нови производи со директен пренос на својот канал на YouTube.

Засега не е познато кои производи ќе ги промовира Sony на овој настан. Сепак, според информациите добиени од извори блиски до компанијата, се проценува дека овие модели ќе бидат Xperia 1 III и Xperia 10 III.

Xperia 1 III се очекува да дојде со 6,5-инчен 4K HDR OLED дисплеј. Се известува дека моделот, кој исто така се наведува дека е домаќин на метална рамка, ќе има и тројно задно поставување.

Покрај тоа, се наведува дека Xperia 10 III, кој се очекува да биде претставен на настанот на 14 април, ќе биде инсталиран на 6-инчен екран, напојуван од процесорот Snapdragon 765G и ќе има 6 GB RAM меморија. Се тврди дека предметниот модел ќе вклучува селфи камера од 8 MP покрај главните и ултра широк агол камери од 12 MP.

Исто така, се тврди дека Sony на овој настан ќе објави нов модел Xperia Compact. Исто така, се наведува дека овој модел, за кој се вели дека е домаќин на 5,5 инчен екран, ќе биде посебен само за јапонскиот пазар.

0 0 vote
Article Rating

Поврзани вести

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments