YouTube објави најава за оригинални серии „посветени на засилување на црните гласови“.

Првата голема најава од Фондот #YouTubeBlack Voices.

Јутјуб ја открива првата листа на изложби што ќе излезат од својот фонд вреден 100 милиони долари посветен на засилување на гласовите на творците на Црнците, ново име Фондот #YouTubeBlack Voices.

Претставите вклучуваат „Отпорни“, документарна серија од 12 епизоди за неправда во полициското работење, кауција и затворање; Семејна вечера Оникс, серија за деца за семејства кои споделуваат „различни перспективи“ и „приказни кои предизвикуваат размислување“; Медицина за бербери, која испитува како трката влијае врз здравствената заштита; Бидете сведоци, преземете акција Втор дел, продолжение на дебитантската добротворна организација на Фондот, фокусирана на расната правда; и HBCU Homecoming 2020: Meet Me On The Yard, добротворен настан во живо со прибирање пари за колеџот на Универзитетот Негро и фондот на колеџот Тургуд Маршал.
Исто така, има шест претстојни специјални YouTube и оригинални серии кои не беа дел од фондот, но за кои Јутјуб вели „центар на глобалното црно искуство и решавање на расна правда“. Тоа вклучува серија наречена Заробена: Парична кауција во Америка, која ги испитува расните нееднаквости во правосудниот систем и специјална епизода на BookTube со asonејсон Рејнолдс, коавтор на „Печат: расизам, антирацизам и ти“.

Јутјуб вели дека фондот ќе поддржи тригодишни аквизиции и продукции за YouTube Originals. Целта е да се потенцираат „црните искуства низ целиот свет“ и „директно да се поддржат црните творци и уметници за да можат да напредуваат на YouTube“.
Фондот беше објавен на почетокот на јуни, бидејќи протестите на „Црни животи се важни“ ги повикаа компаниите да размислат за своите промашувања во поддршката на црните заедници. Големите технолошки компании започнаа да донираат и да воспоставуваат средства наменети за поддршка на бизниси и организации во сопственост на црните. Гугл подоцна објави 175 милиони долари што ги посветува на иницијативите за расен капитал.

0 0 vote
Article Rating

Поврзани вести

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments