Заборавете на ZOOM: Може да правите состаноци на веб-страница што изгледа како ретро видео игра.

На 15 август, пријатели и членови на семејството од целиот свет се собраа во црква и сала за прием за да ја прослават венчавката на Карен Доулинг и Рагав Кришнапријан.

Нормално, поради пандемијата, свадбата беше малку поразлична од вообичаеното. Покрај мала, лична церемонија и прием, во Менло Парк, Калифорнија, невестата, младоженецот и гостите од далечната Индија се забавуваа заедно на Интернет. Тие беа претставени како ситни, пикселирани, дводимензионални ликови на веб-страницата наречена „Собери“, која комбинира носталгија на ретро видео игри со лице-в-лице на видео разговор.
Ништо не може да го замени да бидеме заедно лично, призна Карен Кришнапријан, роднина Доулинг. Сепак, „Овие алатки можат да ни помогнат да го искористиме максимумот, додека не можеме да бидеме заедно“, рече таа.
Бидејќи пандемијата ги сруши плановите за дружење лице в лице, Кришнапријаните се меѓу многуте луѓе кои слават, часови, работа во канцеларија и академски конференции на Интернет за да им помогнат да се чувствуваат виртуелно поврзани додека се физички далеку.

Но, иако „Зум“ (ЗМ) се истакнуваше со месеци како популарна платформа за видео разговор, со милиони состаноци спроведени на неа секој ден, тоа не е правилно за секоја личност или собир. Недостасува спонтаност да се оди до некого на забава за разговор, за еден, и е незгодно да се користи со голема група луѓе, за друг. И, во најголем дел, нема многу што го разликува искуството за зумирање од искуството на Webex на Cisco, Messenger соби на Facebook, Google Meet и други апликации за видео-разговори.
За нешто малку разиграно и флексибилно, се поголем број луѓе, компании и универзитети се свртуваат кон „Собери“, кој се појави во пролетта со ретро-естетика и едноставна навигација (го движите аватарот наоколу, надолу, лево , и десните стрели на тастатурата).
Секој може да го користи бесплатно со до 25 пријатели, со готови простори што изгледаат како план од замок, Тајмс Сквер во Yorkујорк, Месечината или простор што може да го прилагодите за да личи, на пример, на вашиот дом или далечна плажа. Исто така, постои платена верзија, која им овозможува на повеќе корисници и додава функции како посигурна услуга. Иако компанијата не обезбеди конкретни бројки за корисниците, се чини дека е од мала страна: извршниот директор и основач Филип Ванг рече дека неколку илјади луѓе се приклучуваат на нејзините мрежни простори секој ден, повеќето од нив користат бесплатна верзија. Компанијата првично беше поддржана од нејзините основачи и во моментов е поддржана од приходите од конференции за домаќини и универзитети.
Ванг објаснува дека дел од привлечноста на Гетер е дека е позабавно отколку популарните услуги за видео разговор. „Не е толку корпоративно и цицање душа како да се биде на состанок на Зум цел ден“, рече тој.
Можеби уште поважно, Гетер исто така успева да го реплицира чувството за присуство што го добивате кога сте во близина на друга личност во реалниот живот. Во просторот „Собери“, може да видите најава за видео-разговор на друго лице и да го слушнете неговиот глас кога вашиот аватар ќе се приближи до нивниот.
Овој вид искуство беше особено привлечен за Кришнапријан, електроинженер кој живее во Оукленд, Калифорнија, кој претходно присуствуваше на туѓа свадба преку Зум – искуство што таа го нарече „вид на предизвик“. Додека одликата за видео разговор на Зум е корисна за поврзување на долги растојанија – и, всушност, таа исто така го користеше Зумот за време на реалниот свадбен прием за да го надополни виртуелниот – таа истакна дека е тешко кога луѓето сакаат да водат приватни разговори, во реалниот живот.
За да се осигури дека нејзините гости се чувствуваат пријатно со оваа технологија, Кришнапријан одржа неколку сесии за вежбање пред свадбата на „Собери“.
„Дури и баба ми сфати, што беше навистина импресивно“, рече Кришнапријан.
И кога пристигна денот, присутните на нејзината свадба „Соберат“ наидоа на обична мапа, која изгледаше како да е грабната од игра со улоги во 80-тите: Во неа се наоѓа црква со пикселирање со линк за гледање на преносот на церемонијата во живо на YouTube, и просторија за прием со 20 маси, чии бои беа соодветни на сариите од нејзиниот деверуша во реалниот живот. Гостите ја посетија црквата, а потоа се дружеа на масите за прием, разговараа преку видео разговор, а Кришнапријан и нејзиниот сопруг им дадоа на луѓето да знаат преку функцијата за пораки на Гетер за претстојните постапки за венчавка, како што е сечењето торта.
Кришнапријан рече дека нејзината свадба на „Собери“ е претежно забавен настан, но призна дека ги искомплицирала работите обидувајќи се да реплицира искуство од реалниот живот, комплетно со подиум за танцување („Соберете аватари“ не можат да танцуваат всушност) и списокот со списоци на Spotify Таа и нејзиниот сопруг мораа да комуницираат само со 20-тина луѓе, бидејќи многумина веќе беа најавени од моментот кога се појавија на Интернет по личната церемонија.

Собирот исто така се користи редовно од професори за предавање часови и одржување на работно време, како и од некои компании. Крис Нилсон, професор по економија на Универзитетот Принстон и основач и извршен директор на ConsiliumBots, создаде детална канцеларија за неговата образовно-технолошка компанија на платформата, комплетна со работни маси за секој работник, просторија за одмор и мала дигитална реплика на слика што виси во неговата канцеларија од реалниот живот. За да се обезбеди сигурна поврзаност со Gather (и да додадете некои дополнителни функции, кои вклучуваат табли), ConsiliumBots има платена претплата на услугата што чини околу 7 американски долари по лице секој месец.
Пред Ковид-19, вработените во ConsiliumBots беа распространети во канцелариите низ целиот свет. Од август, сепак, тие работат далечински од дома, но виртуелно заедно на „Гетри“, рече Нилсон.
Нилсон ужива во носталгијата на дизајнот на Гетер, но, како и Кришнапријан, го цени неговото чувство за близина. На пример, за време на виртуелна турнеја во канцеларијата на ConsiliumBots, налетавме на четири вработени кои се дружеа на неодамна инсталираната маса за покер; само кога се приближивме можевме да ги видиме нивните видеоснимки, во кои тие разговараа и се смееја.
„Сега сме повеќе, понекогаш, отколку што бевме порано“, рече тој.
Нилсон очекува секој да се појавува на Интернет секој ден и да се држи околу канцеларијата во Ерзац за време на работното време. Ако некој вработен не е на „Собери“, тој рече дека го почитува нивниот простор и нема да им пречи.
Сепак, додека некои корисници сметаат дека „Соберот“ е корисен за посебни прилики и секојдневна работа, не е јасно дали видео-разговорот ќе остане во голема побарувачка кога пандемијата на крајот ќе се смири. Како што истакна Jeефри Хол, професор на Универзитетот во Канзас и директор на лабораторијата за врски и технологија на училиштата, пред пандемијата, луѓето во голема мерка избираа да не користат видео-разговор технологија, и покрај нејзината достапност.
„Собирот може да експлодира во следните шест месеци, а потоа да исчезне ако и кога вакцината ќе стане достапна и е безбедна и ефикасна“, рече тој.
Нилсон, барем, е повеќе сангвистичен за изгледите на Гетер, што се однесува до неговата компанија.
„Мислам дека може да го искористиме дури и да го немавме Ковид, затоа што сега се навикнавме“, рече тој.

0 0 vote
Article Rating

Поврзани вести

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments