Забрзано производството на AMD Ryzen 5000 е забрзано!

Производството на Ryzen 5000 е забрзано за да се добие предност пред Intel Rocket Lake.

Се тврди дека AMD Ryzen 5000 процесорите ќе имаат поголема достапност во вториот квартал од оваа година. Според MyDrivers, AMD успеа да ја зголеми понудата за 20 проценти за да ја надмине побарувачката за десктоп процесори Zen 3. Се споделува дека ова зголемување на понудата во првиот квартал е далеку од исполнување на сите барања на потрошувачите во производството на Ryzen 5000, но е чекор во вистинската насока.

Дали AMD ги гледа процесорите Intel Rocket Lake како директна закана за постојаниот успех на Ryzen 5000, во моментов не е познато поради проблеми со употребливоста. Од друга страна, можно е многу градители на работната површина да се свртат кон десктоп процесори од 11-тата генерација на Интел, особено од врвната i9-11900K, поради недостаток на чип во AMD.

Фактот дека Ryzen 5000 не е единствениот што ги користи сите достапни силикон од 7nm од фабриките TSMC, исто така, го принуди AMD да се справи со масивните побарувања за чипови. Покрај тоа, и Мајкрософт и Сони очекуваат AMD за сопствени процесори што ги бараат конзолите за игри Xbox Series X | S и PlayStation 5. Објавувањето на AMD на серверот Zen 3 EPYC Milan чипови исто така ја зголеми побарувачката.

Да видиме дали оние кои сакаат да купат Ryzen 9 5000 процесори ќе можат да ги набават по препорачаните малопродажни цени во блиска иднина.

0 0 vote
Article Rating

Поврзани вести

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments