Заработката на „Samsung“ се зголемува, бидејќи продажбата на паметни телефони се враќа и ривалот на „Huawei“ се бори.

Samsung (SSNLF) предвидува дека неговиот профит скокнал за скоро 60% во последниот квартал, што укажува на тоа дека наскоро може да ја поврати својата позиција како најголем продавач на паметни телефони во светот од борбениот кинески ривал Huawei.

Јужнокорејскиот конгломерат во четвртокот рече дека очекува да оствари оперативен профит од приближно 12,3 трилиони вони (10,6 милијарди долари) за кварталот јули-септември. Тоа е за 58% повеќе од истиот период пред една година. Проценките исто така ги надминуваат аналитичарите од 26% добивка на профит, анкетирани од давателот на податоци „Refinitiv“.
Samsung соопшти дека очекува продажбата за третиот квартал да порасне за околу 6% на 66 трилиони вони (57 милијарди долари). Аналитичарите анкетирани од „Refinitiv“ предвидоа продажба од 63 трилиони вони (54,5 милијарди долари).
Акциите во Samsung последен пат тргуваа со пад од 0,2% во Сеул.
Samsung, кој не даде детали за заработката, ќе објави целосни резултати за третиот квартал на крајот на овој месец.
Претходно оваа година, компанијата беше раселена од Huawei како најголем светски продавач на паметни телефони, бидејќи пандемијата на коронавируси ја оптеретува глобалната економија. Најголемиот дел од продажбата на Huawei е во Кина, која закрепна побрзо од другите земји.
Но, падот сега може да се олесни за Samsung, исто како што свежите санкции за Huawei ја оставаат кинеската компанија да се бори за опстанок. Вашингтон вели дека Huawei претставува национален безбедносен ризик и ја прекинал кинеската компанија од клучните добавувачи кои користат американска технологија и софтвер. Huawei постојано негираше дека нејзините производи претставуваат ризици за националната безбедност.
За Samsung, големиот пораст на продажбата на паметни телефони ќе доведе до враќање на заработката за третиот квартал и зголемувањето, најверојатно, ќе се однесе на следната година, рече СК Ким, аналитичар во брокерската компанија Даива, во истражувачката белешка минатата недела.
Падот на продажбата е поттикнат од ограничувањата на САД во однос на Huawei, зголемувањето на побарувачката за 5G телефони и „подобрената структура на трошоците со брза промена кон маркетинг преку Интернет“, рече Ким. Пандемијата доведе до исклучување на продавниците за малопродажба низ целиот свет и пониски трошоци за маркетинг.
Бидејќи милиони луѓе ширум светот продолжуваат да работат, играат игри и гледаат филмови од дома, Самсунг уживаше во зајакнувањето на бизнисот со мемориски чипови, благодарение на побарувачката од центрите за податоци. Но, Ким рече дека очекува Самсунг да забележи послаба заработка од единицата напред, „поради падот на цената на меморијата од прилагодувањето на залихите“.
Компанијата исто така обезбедува клучни делови како што се панели за приказ и мемориски чипови за други производители на паметни телефони како што се Apple, како и ривалите на Huawei, Xiaomi и Oppo, според локалните извештаи.
„Samsung е подготвен да види раст на пратки од полупроводници и панели за прикажување на заробени клиенти, поттикната од зголемената продажба“, напиша во белешката Ли Су-бин, аналитичар во „Даишин секјурити“, минатиот месец.
„Треба да има поголема корист од сите свои врсници од постојаната забрана за Huawei“, додаде тој.

0 0 vote
Article Rating

Поврзани вести

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments