Заземјените авиони претворени во поп-ап ресторани се распродаваат за 30 минути.

Сингапур ерлајнс ќе служи храна во авионите на аеродромот Чанги.

Среде огромните приходи заради пандемијата, Сингапур ерлајнс претвора два свои авиони Ербас А380 паркирани на аеродромот Чанги во импровизирани ресторани на 24 и 25 октомври и се покажа како изненадувачки популарен. Блумберг известува дека сите места во рестораните се распродадени во рок од 30 минути по отворањето на резервациите, бидејќи луѓето побрзале да ја повратат возбудата од балансирање на ситниот оброк на уште помалата маса на преклопната авиокомпанија.

Признавам дека вообичаено многу сакам храна од авион, но тоа е веројатно затоа што е нешто да го насочам моето внимание над една бесконечна серија филмови за кои никогаш не бев доволно заинтересиран да ги гледам во кино. Сингапур ерлајнс продава четири различни нивоа на оброци според Блумберг, почнувајќи од оброк во апартман за околу 474 американски долари, па сè до искуство во економијата за еквивалентно на 39 долари. Околу половина од местата на авионите ќе бидат достапни за јадење за да се овозможи социјално растојание.
Сингапур ерлајнс ги започнува искуствата за јадење бидејќи заработката опадна благодарение на пандемијата. Во јули компанијата објави нето загуба од над 1 милијарда шведски долари (околу 825 милиони долари) во кварталот што заврши на 30-ти јуни, а на крајот на септември соопшти дека истражува други начини на заработка. Како и претворање на авиони во ресторани, се наведува дека ќе понуди испорака на храна до домовите на луѓето, во комплет со упатства за готвење и „специјално курирана плејлиста за повторно создавање на искуството на СВР“, пренесува Ројтерс. Само 32 од 220 авиони на авиокомпанијата работеле заклучно со крајот на септември, според ABCNews.

Со стотици летови приземјени низ целиот свет поради пандемијата, има многу храна за авиони на која им треба нов дом. Повеќе доставувачи на храна во авиокомпанијата ги нудат своите оброци и закуски за купување од страна на клиентите директно, според Lonely Planet.
Пребарувањето на авиокомпаниите за алтернативни приходи за време на пандемијата доведе до барем еден, „Кантас“, да понуди кружни сценски летови во авиони кои полетуваат и слетуваат од истиот аеродром. Ројтерс забележува дека Сингапур ерлајнс размислувал да понуди слични летови, но се откажал од плановите заради еколошки проблеми.

Иако местата на А380 сега се распродадени, Блумберг забележува дека Сингапур ерлајнс планира да отвори список за чекање и ќе испита како може да ја задоволи дополнителната побарувачка.

0 0 vote
Article Rating

Поврзани вести

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments