Рударењето Chia може да ги расипе SSD дисковите за кратко време!

Се вели дека со земјоделството во Chia, SSD диск од 512 GB може да се претвори во ѓубре за 40 дена.

Chia, новата крипто валута, е позиционирана како еколошка алтернатива на Bitcoin, која троши повеќе енергија секоја година од цела Шведска, благодарение на употребата на простор за складирање наместо компјутерска моќ. Од друга страна, ова не изгледа така во реалниот свет. Земјоделството во чиа се чини драстично го намалува животниот век на погоните на HDD и SSD.

Chia користи „доказ за времето и просторот“ наместо традиционалните крипто-валути, правејќи го ова со простор за складирање и дозволува заработка за пари со распределување на неискористен простор на дискот.

Според страницата за брза технологија, континуираното подигање на Chia на 512 GB SSD диск што обично трае 5-10 години може да го намали животниот век на овој хардвер на само 40 дена. Причината за ова е што 256 ТБ податоци се пишуваат во рок од 40 дена.

Подвлечено е дека погоните со повеќе простор за складирање можат да траат подолго, но абењето ќе го скрати нивниот животен век. Со други зборови, фармата Chia може да убие 1 TB SSD за приближно 80 дена и 2 TB SSD за 160 дена. Марката и моделот на овие возачи не се детални.

Сепак, во нашиот тест за издржливост за SSD-уредите Samsung 860 Pro и Crucial P5, видовме дека SSD-уредите можат да го надминат одредениот век на пишување.

Дури и ако SSD-уредите се истрошат, нивните цени, кои се пониски од графичките картички, значат дека земјоделците од Chia можат да купат нови. Од друга страна, јасно е дека тоа воопшто не е добро за животната средина. Алтернативно, SSD-уредите со долгорочна гаранција може да се претпочитаат за рударство / земјоделство во крипто.

Chia (XCH) достигна врв од 1.800 долари по единица кога започна. Неколку дена подоцна се спушти на околу 600 УСД. Откако малку се опорави, XCH моментално лебди околу 1.300 американски долари. На почетокот на мај, беше откриено дека Чиа веќе користи 1 егзабајт простор.

0 0 vote
Article Rating

Поврзани вести

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments