Знамиња на Twitter, ограничување на споделувањето на твитот на Trump за тоа дека е „имун“ на коронавирусот.

Твитот ги прекрши правилата на платформата против споделување дезинформации за коронавирус.

Twitter оневозможи некои опции за споделување на твит од претседателот Trump во неделата и го обележа за кршење на неговите правила против ширење дезинформации за коронавирус. Во твитот, претседателот рече дека имал „целосен потпис од лекарите во Белата куќа вчера. Тоа значи дека не можам да го добијам (имун) и не можам да го дадам. Многу убаво да се знае !! “

Дури и со етикетата, твитот е сè уште достапен за оние кои кликнуваат на предупредувањето, во согласност со позицијата на Twitter дека чувањето на твитови од избрани функционери видливо е од јавен интерес. И обидите за споделување на твитот доведуваат до предупредување што гласи „Се обидуваме да спречиме еден ваков твит што во спротивно ги крши правилата на Twitter да достигне повеќе луѓе“. Означениот твит сепак е во можност да се цитира на Твитер.

Тврдењето на претседателот дека сега е „имун“ бидејќи веќе се заразил со коронавирус е веројатно она што го обележа твитот, бидејќи имаше документирани случаи на повторна инфекција на пациенти со коронавирус. Еден човек во Невада имаше КОВИД-19 во март, а потоа се опорави во април за повторно да се разболи во мај. Првиот документиран случај на реинфекција на коронавирус се случи во Хонг Конг, каде што пациентот не покажа симптоми по втор пат.
На веб-страницата на Центрите за контрола и превенција на болести има ограничени информации за реинфекции, но се вели дека „лицето кое имало и се опоравило од КОВИД-19 може да има ниско ниво на вирус во нивните тела до 3 месеци по дијагностицирањето“, и дека науката „Не значи дека лицето е имуно на реинфекција“ од вирусот.

Портпарол на Твитер изјави дека не е прв пат платформата да оневозможи споделување на твит од претседателот, кој содржи неточни информации. Освен што ги ажурираше своите политики минатиот месец дека ќе обележува или отстранува твитови со лажни информации за местењето избори и резултатите, Твитер исто така соопшти дека ќе ги обележи објавите од кандидатите предвреме прогласувајќи победа. И Твитер уште во март рече дека презема „пристап на нулта толеранција“ за дезинформации за коронавирус на својата платформа.

Ажурирањата од минатата недела дополнително ги заострија правилата за ширење дезинформации и ги охрабрија луѓето да цитираат твит и „да додадат свој коментар“ на твитовите пред да ретвитираат некого. Ажурирањето исто така вклучуваше планови за обележување или отстранување на твитови наменети за поттикнување мешање во изборите или изборните резултати, а твитовите од политичките фигури со повеќе од 100.000 следбеници – што го вклучува и претседателот Trump – етикетирани како „погрешни“ сега се потешки за пристап.

Твитер обележа неколку твитови на Trump за кршење на нејзината политика за изманипулирани медиуми и граѓански и изборен интегритет за твитање невистинити за гласање преку пошта.

Белата куќа не одговори на барањето за коментар во неделата.

0 0 vote
Article Rating

Поврзани вести

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments