ЗВУЧНИК ОД СТАКЛО! Звучи моќно, но дали е практично? (ФОТО)

Sony сака да внесе светлина во вашиот живот со својот најнов безжичен звучник.

Технолошкиот гигант од Јапонија штотуку претстави неконвенционален дизајн на стакло, кој е инспириран од антички парафински ламби. Најновиот гаџет, познат како звучен звучник LSPX-S2 Glass, е софистицирана верзија на моделот LSPX-S1 од првата генерација.

Моделот избегнува перфорирани решетки и мрежи кои обично се наоѓаат во еквивалентите на Sonos или JBL во корист на естетиката слична на фенер. Звучникот се одликува со четкана хромирана основа и тело изработено од „органско стакло“ на кое има светло LED светло, кое може да се прилагоди за да свети на 32 различни нивоа за да се создаде посакуваниот амбиент. Одлучете се за „режим на свеќа“ и звучникот ќе создаде многу романтичен амбиент.

Покрај изгледот, Sony вели дека звучникот „ќе го исполни секој агол од собата со исклучителен звук“. Сето ова е благодарение на нивната „Напредна технологија на вертикален погон“. Цилиндричниот центар – кој е всушност направен од акрилна смола, а не од стакло – очигледно делува како високотонец и вибрира со ширење на звукот вертикално во насока од 360 степени. Бидејќи овој високотонец во форма на цевка има поголема површина од конвенционалните звучници, создава богат звук со минимално губење на јачината на звукот, според Sony.

0 0 vote
Article Rating

Поврзани вести

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments