Framework Modular – Иновативна и модуларна рамка за лаптоп!

Framework Modular ќе уживаат оние кои сакаат да го надградат својот лаптоп колку и десктоп компјутерот.

Ажурирањето на лаптопите честопати значи само додавање на RAM модул или инсталирање на дополнителен SSD. Од друга страна, хардверската иницијатива Framework се чини има намера целосно да ја промени оваа перцепција со својот лаптоп, што го нарекува Framework Modular.

Сакајќи да ги направат лаптопите подеднакво надградливи како и традиционалниот десктоп компјутер, компанијата дизајнираше лаптоп дизајниран за ова, имајќи ја предвид проширливоста и модуларноста. Пред-порачаниот производ има цена од 749 американски долари за вашиот сопствен асемблем и 999 долари за валаната верзија.

Основниот модел вреден 999 долари доаѓа со процесор Intel Core i5-1135G7, 8 GB RAM, 256 GB SSD и Windows 10 Home. Нешто поскапиот модел со перформанси од 1399 долари нуди Intel Core i7-1165G7, 16 GB RAM, 512 GB SSD и Windows 10 Home. Конечно, врвниот модел за 1999 $ има Intel Core i7-1185G7, 32 GB RAM, 1TB SSD и Windows 10 Pro. Наведено е дека корисниците можат да ја зголемат меморијата до 64 GB DDR4-3200 и да ги зголемат опциите за складирање.

Hotешките модули за проширување што може да се заменуваат, додаваат поинаква димензија на ситуацијата. Основниот модел доаѓа со четири модули за проширување што може да се разменуваат со USB-Type-C. Овие можат да се вклучат и да се приклучат на лаптопот користејќи USB Type-C. Корисниците можат да ги разменуваат за кој било USB Type-C, HDMI, DisplayPort, слот за картичка microSD или комбинација на дополнителни опции за складирање за време на купувањето. Иако некои од модулите ја зголемуваат цената маргинално, бидејќи тие се генерално ефтини, нивните цени се движат од 9 до 19 долари. Треба да се напомене дека компанијата планира да понуди повеќе модули во иднина.

Исто така, ќе понуди надградба на процесорот на лаптопот. Од друга страна, бидејќи процесорот нема приклучок, целата матична плоча ќе треба да се замени. За корисниците на Windows, ова може да бара нова лиценца за оперативен систем.

Има 13,5-инчен 2K дисплеј со 100 проценти RGB опсег, 55Wh батерија, 1,5мм тастатура со позадинско осветлување при патување, вградени двојни MEMS микрофони и прекинувач за “убивање” на хардвер.

0 0 vote
Article Rating

Поврзани вести

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments