Пристигна налепница за превод за приказни на Instagram!

Сега е достапна налепница за превод што автоматски ќе го преведе она што го зборуваме за Instagram Stories.

Налепницата за превод што е тестирана за Instagram Stories некое време е конечно достапна за корисниците. Благодарение на оваа налепница, која ќе биде особено корисна за глуви или корисници со оштетен слух, говорите во приказните можат автоматски да се преведат во преводи.

Со објавата објавена од гигантот на социјалните мрежи, гледаме дека оваа функција за превод може да се користи само во земји што зборуваат англиски, пред се. Сепак, се проценува дека оваа опција ќе биде достапна во други земји што е можно поскоро.

Ако ги погледнеме деталите за налепницата за поднаслов што доаѓа до приказните, корисниците ќе можат да ги објавуваат приказните што ги снимиле со преводи, како што можете да видите погоре. Покрај тоа, корисниците ќе можат да ги поправат грешките како што се интерпункција и правописно пишување во поднасловот и да ги менуваат деталите како што се фонтот и бојата на фонтот.

Инстаграм им најави на корисниците дека работи и на одликата за наслови за видеата на Reels. Сепак, Reels не откри кога точно оваа одлика ќе биде достапна за видеата. Сепак, според извори блиски до компанијата, функцијата за поднаслов се очекува да биде објавена за Reels во наредните месеци.

0 0 vote
Article Rating

Поврзани вести

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments