Објавен Intel Optane Memory H20!

Intel Optane Memory H20 комбинира Optane меморија и NAND flash.

Intel ги објави најновите модели на меморија Optane за лаптоп компјутери. Intel Optane Memory H20 со складирање на цврста состојба е уред за складирање кој ја комбинира технологијата на меморија Optane на компанијата со традиционалниот QLC SSD и нуди поголем капацитет и брзина во покомпактен фактор на форма.

Optane меморијата е комерцијална Intel технологија дизајнирана за подобрување на перформансите во апликациите, особено кога се користи во системи со побавно складирање уреди. Технологијата се наоѓа некаде помеѓу RAM меморијата и традиционалното складирање во однос на брзината. Оптичките мемориски стапчиња обично се продаваат самостојно во фактор на формата М.2 и нудат големини од 16 GB до 32 GB.

Optane Memory H20 со складирање на цврста состојба вклучува и мемориски чип Optane и NAND блиц во една картичка M.2 2280. Значи, кога користите само еден слот M.2, можно е да се искористат и предностите на Optane и поголемиот капацитет на типичен SSD.

Доаѓа со 32 GB меморија Intel Optane, 512 GB или 1TB QLC SSD 3D NAND складирање. Овие ветуваат брзина на читање и пишување до 3,300 MB / s, односно 2,100 MB / s, соодветно. Сепак, тој сè уште го користи стариот интерфејс PCIe 3.0. Затоа, нивната максимална брзина не е што е можно поголема. Се разбира, тоа не значи дека тие се бавни. Покрај тоа, ветено е просечно доцнење од 6,75 мил. За читање и 12 мин. За пишување. На страната на издржливост, Интел во просек наведува 1,6 милиони часа за неуспеси. Животниот век на пишување е 185 ТБ за моделот 512 GB и 370 ТБ за моделот 1 ТБ.

Исто така, не е можно да се купат производите директно. Intel ќе им ја понуди новата меморија Optane на OEM од 20 јуни за употреба во лаптопи, сè-во-едно и мини компјутери.

0 0 vote
Article Rating

Поврзани вести

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments