Доаѓа Опера GX мобилно издание!

Мобилната апликација Opera GX ќе дојде на платформите iOS и Android.

Opera ја лансираше десктоп верзијата на интернет прелистувачот за гејмерите во 2019 година. Со своите последователни ажурирања, Opera GX е дополнет со опции за прилагодување, вклучувајќи ефекти на осветлување Razer Chroma. Сега е најавено пристигнување на мобилната верзија Opera GX. Процесот на бета-тестирање на апликацијата започна од денес за iOS и Android платформите. Планирано е апликацијата да биде достапна за сите во рок од неколку недели.

Прелистувачот Opera GX има контролен панел кој ви овозможува да поставите ограничувања на процесорот, RAM меморијата и мрежниот опсег. Корисниците на мобилна телефонија исто така ќе можат да го користат копчето за брзо дејство за брз пристап до функциите како што се пребарување и да ги отвораат и затвораат јазичињата. Корисниците исто така ќе можат да уживаат во прилагодената навигација со копчето за брзо дејство (FAB) користејќи вибрации и хаптички фидбек.

Со скенирање на QR-код, ќе биде можно да се синхронизираат мобилниот прелистувач и со верзијата за работна површина. За да го направите ова, датотеки со големина до 10 MB, врски, видеа на YouTube, фотографии итн. Ви овозможува да пренесувате помеѓу. Дополнителни карактеристики вклучуваат вграден блокер на реклами и крипто-рударска заштита.

Заклучно со март, Opera GX надмина 9 милиони месечни активни плеери на платформите Windows и Mac. Ова е скок од 190 проценти во однос на претходната година, според компанијата. Покрај тоа, прелистувачот на игри стана најголемиот технолошки сервер на Discord со 285 илјади членови.

0 0 vote
Article Rating

Поврзани вести

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments