FACEBOOK VR ВО ПЛАТФОРМА – НЕКОИ ИНДИЈСКИ ДЕВЕЛОПЕРИ СЕ ПЛАШАТ ОД НИВНАТА МОЌ

„Ние во основа сме заморчиња“.

Конференцијата на Facebook’s Connect е еден од најголемите денови во годината за виртуелна реалност. Но, во 2020 година, развивачот Гај Годин беше нервозен.

Годин е развивач на Виртуелна работна површина, врвно продавана VR апликација што овозможува пристап на десктоп компјутер во слушалките. Во 2019 година, тој додаде нова опција во неговата апликација Oculus Quest, дозволувајќи им на корисниците на слушалките за мобилни слушалки да емитуваат VR игри од нивниот компјутер. Функцијата беше популарна, но матичната компанија на Oculus, Фејсбук, не беше задоволна. Компанијата го натера да го врати ажурирањето, велејќи дека неговиот квалитет на поток не е доволно сигурен за сопствениците на Quest. Годин повторно ја додаде одликата како неофицијална лепенка, која може да се преземе надвор од продавницата. Но, тој се сомневаше дека Фејсбук ја тестираше сопствената стриминг функција – и дека во „Конект“, тоа ќе ја направи неговата верзија застарена.

Според пресметките на Годин, тоа би било вторпат Фејсбук да го повлече килимот под Виртуелна работна површина. Во 2017 година, поврзаните слушалки Oculus Rift ги вклучија основните функции на неговата апликација во апликацијата Oculus … под иконата со назнака „Виртуелна работна површина“. Годин вели дека потегот предизвикал конфузија и фрустрација, при што корисниците оставиле рецензии со една везда затоа што мислеле дека тој ќе го скине Окулус. „Секоја година во Oculus Connect ги прекрстувам прстите. Се надевам дека нема да ме зезнат оваа година и да го развијат истото на што работев “.

Фејсбук не објави стриминг VR на Connect. Но извршниот директор Johnон Кармак и ’соопшти на публиката Окулус беше длабоко заинтересиран за додавање на оваа опција, наведувајќи го фактот дека„ токму во оваа минута, некој користи безжичен систем за пренос на VR и добива вредност од тоа “. На слушалките на Окулус, тој некој веројатно ја користи апликацијата Годин.

„Ако сте успешни, веројатно ќе ве копира Oculus. Тие ќе се интегрираат во нивната платформа “, вели Годин. „Ако тие понудат нешто бесплатно, знаете, не можам да се натпреварувам со тоа“. И додека неговата апликација беше безбедна, Фејсбук објави алатка за следење на здравјето наречена Oculus Move – која UploadVR брзо ја спореди со апликацијата Quest Yur Fit.

Виртуелната реалност е еден од најновите и најчудните видови на компјутери. Но, бидејќи прерасна од хобистички експеримент во мал комерцијален екосистем, независните програмери се соочуваат со познат проблем: екосистем каде моќните платформи ефикасно се натпреваруваат со своите развивачи. Во 90-тите и 2000-тите, компаниите за десктоп софтвер беа загрижени дека ќе бидат „блокирани“ од „Епл“ или уништени од „Мајкрософт“, со компјутерските гиганти или клонирање на клучните карактеристики или фаворизирање на нивните сопствени конкурентски производи. Во изминатата деценија, развивачите на iOS се пожалија дека такси за купување во апликации и произволни политики на App Store имаат корист од сопствените услуги на Apple. И за градителите на апликации за VR, добивањето одобрување на Facebook станува сè поважно.

Не се загрижени сите социјални развивачи. Околу најавата за „Потрагата 2“, Окулус истакнато виртуелен канцелариски простор од трета страна, наречен „Просторно“ – алатка заснована на платформа, насочена кон деловно работење, што стана замена за физички средби за време на пандемијата на коронавирусите. Извршниот директор на просторот, Ананд Агаравала, вели дека малите програмери сè уште имаат предности во однос на гигантите. „Големите компании едноставно се движат побавно“, вели Агаравала. „Ние бевме околу – го добивме најнапредното решение на пазарот“.

Oculus влезе во целост со самостојниот Quest и со неговата внимателно управувана продавница за апликации, неодамна објавија претстојно пензионирање на своите десктоп слушалки Rift. (Корисниците сè уште можат да играат игри на компјутер со Oculus и други наслови на работната површина на Quest, но за тоа е потребен посебен кабел.)

„VR е прилично отворена платформа од самиот почеток, па дури и самите Oculus правеа многу отворени слушалки. Ги вклучивте во компјутери “, вели консултантот за ВР и АР, Нима Зејгами. Според тие рани стандарди, „ова е само целосно затворена платформа“. Значи, добивањето видливост на излогот на Oculus е поважно од кога било.

Фејсбук сè уште има потенцијална конкуренција, особено од „Епл“ и „Сони“ – се шпекулира дека првиот гради AR или VR слушалки, а вториот може да го освежи својот систем PlayStation VR заедно со PlayStation 5. Двете компании се познати по заклучените платформи, сепак. Слушалките засновани на компјутер нудат поотворено опкружување, вклучително и преку конкурентската продавница на Valve, SteamVR, но сепак им е потребен компјутер со голема моќност и се опфаќаат со генерално повисока цена.

Идеите за алатки како Виртуелна работна површина не беа измислени од целата ткаенина, и за многу корисници на Oculus, не мора да инсталираат дополнителна функција може да се чувствува како победа. Хардверот Quest базиран на Android исто така не е заклучен како iPhone на Apple. Тоа им овозможува на корисниците да ставаат странични апликации, вклучително и стриминг-лепенка за Виртуелна работна површина. На платформа како iOS, заобиколувањето на Годин би било нестартно.

Но, за луѓето кои градеа VR апликации затоа што го обожаваа чувството на бесконечна можност на медиумот, чувството да се исклучи од gardenидната градина на Facebook може да биде горчлив пресврт на настаните.

„Јас сум посветен на ВР. Тоа е она што го работам секој ден, и тоа е моја работа “, вели Годин. „Но, тоа е само многу фрустрирачко како развивач – да се развиваме за платформа која се обидува да ве убие секоја година“.

Слични вести

Leave a Reply

Your email address will not be published.