Илон Маск: Роботот Optimus на Tesla ќе биде готов за три месеци

Тесла ќе ја претстави вештачката интелигенција на хуманоидниот робот по име Оптимус за само три месеци, објави сопственикот на компанијата Илон Маск на Економскиот форум во Катар во вторник.

Како што рече Маск, прототипот на роботот ќе биде прикажан на 30 септември како дел од „AI Dana“ што ги организира оваа компанија.

Роботот Optimus, кој првпат беше објавен во август минатата година, ќе биде висок речиси 180 сантиметри, ќе може да оди со брзина од околу осум километри на час и ќе може да крева тежина до околу 70 килограми.

Планирано е роботот да извршува „досадни и опасни“ работи во фабрики и други средини, но и да биде „пријателски“ и „многу добар придружник“, како домашно милениче и да може да извршува цела низа задачи: од вртење завртки со клуч на автомобили за купување намирници во продавници.

Претходно објавените рендери сугерираат дека роботот би можел да изгледа како роботи „NS5“ од американскиот научно-фантастичен акционен филм „Me, Robot“.

„Се надевам дека ќе имаме интересен прототип за да им покажеме на луѓето“, изјави Маск на британскиот новинар преку врска во живо од форум во Катар.

„Имаме многу талентиран тим во Тесла со кој тесно соработувам за да го имаме прототипот на хуманоидниот робот подготвен до крајот на септември и мислам дека сме на вистинскиот пат“, додаде Маск.

Роботот на Tesla ќе има автопилот како оној во електричните автомобили на оваа компанија, кој ќе му овозможи на роботот да препознава предмети со поддршка на специјални сензори и актуатори, додека автопилотот на камерата ќе се наоѓа во предниот дел на главата на роботот.

Маск, кој исто така е сопственик на SpaceX и е најбогатиот човек во светот, најави дека компанијата ќе претстави и други нови и интересни работи.

Зборувајќи за отказите во компанијата, тој најави дека Tesla ќе го намали бројот на вработени за околу 10% во следните три месеци.

Првите детали за хуманоидниот робот, вклучувајќи ги спецификациите и првите дигитални рендери на Optimus, беа откриени од Tesla во август минатата година.

Маск го опиша роботот како работник во фабрика кој може да стане „неверојатен пријател како R2D2 или C3PO“.

Во подкаст од декември минатата година, сопственикот на Tesla рече дека робот може да создаде единствена личност бидејќи не се сите роботи исти, но и дека може да ја развие својата личност така што ќе наликува на сопственикот.

Сопственикот на Tesla и SpaceX истакна дека за разлика од „роботот убиец“, Optimus може да го совлада просечниот човек.

Денот на вештачката интелигенција е настан посветен на прикажување на технологијата за вештачка интелигенција на која работи компанијата, а говорејќи на форум во Катар, Маск рече дека компанијата организира такви настани за да покаже дека не произведуваат само автомобили и веруваат дека тие се водечка вештачка интелигенција. компанија.

Во еден од твитовите од мај, Маск рече дека целта на Денот на вештачката интелигенција е да привлече талентирани луѓе да се приклучат на оваа компанија.

Илон Маск го помести Денот на вештачката интелигенција од 19 август на 30 септември за да направи повеќе време достапно за Optimus да биде подготвен.

Претходно, во 2014 година, основачот на Тесла предупреди дека роботите можат да ги убијат сите луѓе во светот за пет години и дека вештачката интелигенција е најголемиот ризик со кој се соочува цивилизацијата.

Слични вести

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *