Конфигурации на хардверот го деградираат перформансот на Radeon RX 6800M!

Јутубер по име Jarrod’sTech рече дека хардверските конфигурации драстично ги намалуваат перформансите на графичкиот процесор Radeon RX 6800M.

AMD минатата недела ги најави мобилните графички процесори Radeon RX 6000M серија, што ќе ги одведе игрите со високи перформанси на повисоки нивоа. Додека се прашував како ќе се одвиваат мобилните графички процесори од новата генерација на AMD, YouTuber JarrodsTech откри дека перформансите на AMD Radeon RX 6800M GPU паднале за 25 проценти поради хардверските конфигурации.

Испитувајќи го моделот Asus ROG Strix G15 со графички процесор Radeon RX 6800M, што Asus го претстави неодамна, Jarrod’sTech изјави дека перформансите на графичкиот процесор на предметниот лаптоп се намалени поради залихата RAM меморија.

Изјавувајќи дека постигнал зголемување на перформансите откако ги сменил RAM мемориите што се појавија со G15, arарод изјави дека постигнал FPS пораст од 102 FPS на 121 FPS во Shadow of the Tomb Raider.

Покрај тоа, arарод, кој ја оневозможи внатрешната графичка единица на лаптопот (iGPU) со поврзување на ASUS ROG Strix G15 Advantage Edition со надворешен монитор за игри, изјави дека постигнал зголемување на перформансите за 17 FPS со надворешниот монитор без промена на RAM меморијата. Исто така, YouTuber исто така подвлече дека G15 се соочи со зголемување на перформансите од 33 FPS кога ги замени залихите RAM мемории и го поврза лаптопот со надворешниот монитор.

Се разбира, овој проблем не е ексклузивен само во моделот G15 Advantage Edition. Изразувајќи дека истиот проблем го доживеале кај Lenovo Legion 5 Pro, YouTuber исто така истакна дека со прилагодување на слични процеси на овој модел, тој постигна сериозно зголемување на перформансите.

0 0 vote
Article Rating

Поврзани вести

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments