Интел веќе развива драјвери за идните Lunar Lake процесори!

Поддршката за Linux веќе се додава за процесорите на Intel кои го носат името Lunlar Lake. Овие процесори најверојатно ќе бидат наследници на семејството Meteor Lake.

Иако долго чекавме процесори од 12-та генерација на Alder Lake, Интел веќе прави планови со години пред нас. Синиот тим очигледно започна да додава поддршка за двигатели на Linux за платформа со кодно име Lunar Lake.

Досега тие додадоа поддршка за мрежни контролери што треба да се користат со овие процесори. Сепак, овој пат се чини јасно дека Intel работи на Lunar Lake.

0 0 vote
Article Rating

Поврзани вести

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments