2020 година ни дава уште една шанса да ги гледаме Марк Цукерберг и Сундар Пичаи на скара од Конгресот.

Facebook CEO Mark Zuckerberg testifies before the House Judiciary Subcommittee on Antitrust, Commercial and Administrative Law hearing on “Online Platforms and Market Power” in the Rayburn House office Building on Capitol Hill in Washington, DC on July 29, 2020. (Photo by MANDEL NGAN / POOL / AFP) (Photo by MANDEL NGAN/POOL/AFP via Getty Images)

Рочиштето ќе се одржи на 28-ми октомври.

Извршниот директор на Фејсбук, Марк Закерберг, извршниот директор на Гугл, Сундар Пичаи и извршниот директор на Твитер, Jackек Дорси, се согласија да сведочат виртуелно пред Сенатскиот комитет за трговија на 28-ми октомври, објави „Политико“ во петокот вечерта. Под претпоставка дека сослушувањето е пренесувано во живо на некој начин, тоа значи дека ќе можете да гледате како некои од најмоќните луѓе во светот се скараат од креаторите на политики кои неодамна разговараа за промена на законите што им дозволува на нивните компании да пораснат во неразбирливи размери.

Сослушувањето, кое ќе се одржи само шест дена пред изборите за претседател на САД, ќе биде второ големо сослушување во Конгресот со големи технолошки извршни директори оваа година; антимонополскиот комитет на Претставничкиот дом слушнал од Пичаи, Цукерберг, извршниот директор на Епл, Тим Кук и извршниот директор на Амазон, ffеф Безос, кон крајот на јули. Научивме низа интересни работи од нивното сведочење и документите објавени кратко по сослушувањето. Се чини веројатно дека ќе научиме повеќе за тоа како функционираат Фејсбук, Гугл и Твитер врз основа на она што нивните извршни директори го велат во октомври.
Сослушувањето ќе се фокусира на заштитата на одговорноста од Дел 230, приватноста на податоците и консолидацијата на медиумите, според „Политико“. Многу политичари неодамна воведоа законодавство со кое се обидува да го измени Дел 230, вклучително и неодамна воведениот нацрт-закон од сенаторот Линдзи Греам и еден од групата републиканци во Сенатот, претставен во јуни, што застана.

Договорот на Цукерберг, Пичаи и Дорси се случи само еден ден откако Комитетот гласаше за издавање покани за извршните директори, иако извршните директори тогаш се согласија да сведочат доброволно, пренесува Политико. Тие потенцијални покани ги следеа доброволните барања упатени минатата недела извршните директори да се појават на сведочење на 1-ви октомври.

0 0 vote
Article Rating

Поврзани вести

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments