Tags :Facebook

Социјални Медиуми

Фејсбук и Инстаграм ги следат корисниците дури и кога им

Кога посетувате веб-локација што сте ја виделе на Facebook и Instagram, веројатно сте забележале дека не сте пренасочени на прелистувачот по ваш избор, туку на прелистувачот во апликацијата.   Излегува дека тие веб-прелистувачи вбризгуваат javascript код во секоја веб-локација што ја посетувате, дозволувајќи и на Мета, која ги поседува Facebook и Instagram, да ве следи […]Read More

Интернет

Мета развива десетици VR уреди – еден особено ветува ВИДЕО

Не е тајна дека Марк Цукерберг е длабоко вложен во VR технологиите, што треба да биде пресвртница во транзицијата кон метаверс. Мета моментално работи на голем број прототипови на VR уреди. На пример, прототип на дисплејот, наречен Butterscotch, наводно му овозможува на носителот „удобно да ги чита дури и најмалите букви“, според Цукерберг. Мета го […]Read More

Социјални Медиуми

Моќта на Facebook и монополската позиција која наводно ја има,

Доколку поминат тужбите од повеќе држави во САД, како и од FTC, Facebook може да биде приморан да ги продаде Instagram и WhatsApp. Facebook почна да добива внимание кое тие можеби и не би сакале да го имаат, по излегувањето на површина на Cambridge Analytica случајот. Тогаш може да се каже дека стана официјално нешто […]Read More

Социјални Медиуми

Facebook не го толерира ова: Бидете внимателни што објавувате!

Откако беше објавено видео во живо на платформата на Facebook во кое Mark Zuckerberg и д-р Enthony Fauchy зборуваа за коронавирусот, објавата беше преплавена со бројни коментари. Меѓу оние кои имаа што да кажат беа бројни теоретичари на заговор и оние кои се против вакцините. Компанијата реагираше после тоа, па можеше да се слушне дека […]Read More

Социјални Медиуми

Facebook ќе блокира дезинформации во врска со вакцината против COVID-19.

Facebook соопшти дека ќе ги блокира лажните и научно неиздржани тврдења за вакцината  против COVID-19. Станува збор за проширување на постојните правила на компанијата против дезинформации за пандемијата. Facebook се одлучи на овој чекор по веста дека наскоро ќе започне вакцинацијата против коронавирусот низ целиот свет, пренесуваат светските медиуми. Како што наведуваат, идеолошки различни групи […]Read More

Социјални Медиуми

Дали Facebook станува ЦРН? Тестирањето на новиот модел започна …

Конкретизација на претходните, долго најавувани промени. По долг разговор за конечното лансирање на мрачната мода за апликацијата Facebook, нешто конкретно започна да се „тркала зад ридот“. Тестирањето за ноќен режим сега е пошироко од претходниот период кога опцијата за темна апликација беше достапна само за неколку корисници. Темниот режим се тестира за апликации на Facebook […]Read More

Социјални Медиуми

Facebook ќе го објави резултатот од претседателските избори во известувањата

Платформите ќе се потпрат на мнозинството новини за да го остварат повикот. Facebook планира да го стави името на победникот на претседателските избори во САД на врвот на Facebook и Instagram откако тоа ќе го проектираат мнозинството медиуми, велат од компанијата. Компанијата, исто така, ќе ги обележи објавите на претседателските кандидати со линк до нејзиниот […]Read More

Новости Социјални Медиуми

Внимавајте! Оваа апликација ги собира НАЈНОВИТЕ податоци од вас, без

Обрнете внимание на ова! Не е тајна, се разбира, дека повеќето апликации, преку реклами и следење на нашите желби за сурфање, собираат информации за нас, без воопшто да сме свесни за тоа. Сепак, до сега се веруваше дека Instagram и Facebook се најлоши во тој поглед, а не беа. Facebook е оној што, додека го […]Read More

Социјални Медиуми

Facebook, наводно, ги искористи сопствените правила за да ги заштити

Facebook стравувал од перцепција на антиконзервативна пристрасност. Во текот на изминатите неколку месеци, конзервативните групи – вклучително и соработници на претседателот Trump – честопати не беа казнувани од Facebook за кршење на неговите правила затоа што луѓето во компанијата беа загрижени за перцепцијата на антиконзервативната пристрасност. Post ги испита објавите и трошењето реклами заедно со […]Read More

Социјални Медиуми

НАЈВАЖНОТО MESSENGER правило: не испраќајте пораки на овој начин!

Ако ја користите апликацијата Messenger, ова е вид на порака што не треба да ја праќате на никого! Ако сте еден од повеќе од милијарда корисници на апликацијата Messenger, тогаш треба да знаете што не треба да правите во таа апликација. За разлика од апликациите Viber или Telegram, Messenger нема никаква заштита, т.е. енкрипција од […]Read More