АДВОКАТ НА ТВИТЕР СЕ ЗАКАНУВА СО ТУЖБА: „Мета“ ни ги украде деловните тајни

 

Твитер најави тужба против компанијата Мета на Марк Цукерберг, која ги поседува Фејсбук и Инстаграм, тврдејќи дека компанијата ги украла нивните трговски тајни при креирањето на новата апликација за пораки, Trades.

 

Минатата среда „Мета“ ја претстави апликацијата Trades како конкурент на Twitter, која ја води милијардерот Илон Маск. Извршниот директор на Мета, Марк Закерберг, рече дека повеќе од 30 милиони луѓе се пријавиле за апликацијата во рок од 24 часа, што е помалку од една десетина од проценетите 350 милиони корисници на Твитер.

Адвокатот што го застапува Твитер, Алекс Спиро, во писмо упатено до Цукерберг, го обвини „Мета“ за „систематско, намерно и незаконско присвојување на трговските тајни на Твитер и другата интелектуална сопственост“, пишува „Фајненшл тајмс“.

Во писмото се тврди дека „Мета“ вработила десетици поранешни вработени во Твитер кои имаат пристап до високо доверливи информации за платформата, „многумина од нив неправилно ги задржале документите и електронските уреди“. Затоа, „Таргет“ им нареди на работниците да направат Трејдс, што ги прекрши државните и федералните закони, наведува Твитер.

Портпаролот на „Мета“ Енди Стоун во објава на Threads изјави дека никој од инженерскиот тим на таа социјална мрежа не е поранешен вработен во Твитер.

Маск, кој го купи Твитер за 44 милијарди долари во октомври, му одговори на корисникот на Твитер кој ја сподели веста за основањето на новата апликација: „Конкуренцијата е добра, мамењето не е“.

Слични вести

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *