Најдоброто и најубаво учење може да биде и од дома

И покрај тоа што започнува нова учебна година за неколку месеци, сè уште не е јасно дали сите факултети ќе се вратат во нивната пред-пандемија нормала. Без разлика дали сте принудени да полагате виртуелни часови или ќе можете да ги посетувате лично, сепак е добра идеја да имате соодветна средина за домашно учење.

За почетниците, важно е да имате посветено работно место – дефинитивно да се одлучите за маса преку трпезаријата. Ако тоа не е можно, барем обидете се да ја одделите вашата област на студирање од остатокот на куќата за да разграничите работа и игра.Ако имате лаптоп, на пример, затворете го и тргнете го од патот кога времето на студирање ќе заврши, или едноставно преместете од една во друга просторија. Избегнувајте да студирате во кревет – не само што ќе ви отежне да се концентрирате на задачата, туку можеби ќе имате и потешко спиење подоцна.

Згора на тоа, корисно е да ја одржувате студиската област добро организирана и да биде јасна од одвлекувањата. Ако живеете во зафатено домаќинство, обидете се да пронајдете просторија или простор за себе и да ги известите вашите домаќини кога ќе ви требаат тивко време. Ако претпочитате малку бучава во позадина да се удавите во надворешниот свет, одлучете се за амбиентална музика наместо на ТВ, така што ќе можете да се фокусирате подобро на вашата работа. 

Овие совети што ние ви ги препорачуваме се основни работи кои ќе ви помогнат да ја подобрите вашата студија од домашно искуство.

Безжична тастатура Logitech K380

Ако ги послушавте нашите совети и го ставите вашиот лаптоп на држач, тогаш ќе сакате да добиете и надворешна тастатура (пишување на тастатурата на лаптопот додека е покачена, ја поразува ергономската корист на штанд). Иако нема ништо лошо во жичените тастатури, ние многу ја претпочитаме безжичната сорта бидејќи тие ви овозможуваат полесно да ја движите тастатурата. Омилен наш е нашата тастатура со мулти-уред Bluetooth Logitech K380 , која има многу одговорни и удобни клучеви. Тоа е доволно преносно за да можете да го лизнете во ранецот, а исто така можете да го користите со најмногу три уреди. Особено го сакаме неговиот долг век на траење на батеријата – може да трае близу две години со само неколку батерии на ААА.

Глувчето Logitech MX Насекаде каде е 2S глувчето

За да одиме заедно со вашиот лаптоп и надворешната тастатура, ние исто така препорачуваме компактен безжичен глушец. На MX Насекаде 2S е особено вешти во работењето на речиси секоја површина – 4.000-dpi Darkfield сензор дури и може да се следат на стакло. Може да работи и на три различни уреди, дури и да копирате и да залепите меѓу нив. MX Anywhere 2S исто така има убав заоблен и компактен облик што ќе одговара на вашите раце удобно. И на крај, има импресивно 70-дневно траење на батеријата, така што не треба да умре на вас само неколку часа пред да се изврши задачата. 

ЛЕД светилка за таоТроника

Ако често студирате во текот на ноќта, добра работна ламба ќе помогне во олеснување на вирусот на очите (ако веќе немате). И, ако во секој случај ќе добиете работна светилка, зошто да не добиете оној што има вградено безжично полнење, исто така? На TaoTronics LED маса светилка нуди токму тоа, со Чи-от за безжични брзо полнење интегрирани во својата база. Исто така, има USB порта за полнење само во случај вашиот уред да не е компатибилен со Qi. ТаоТроникс е исто така прилично добра ламба, со пет нивоа на осветленост, режими на температура во боја, режим на ноќно светло и рака што може да ротира за 180 степени. Дури има и мемориска функција која ја одржува светлината во склопот на режими за осветленост и боја. 

Комплетно конвертор на столот за Кора

Веќе некое време знаевме дека седењето подолги периоди е лошо за вашето здравје, но не секој може да си дозволи посветен биро за стоење. За среќа, постојат неколку опции кои ја трансформираат секоја табела во стола. Ние сакаме да го конвертираме целосно конверторот на столбовите Cora, затоа што е достапен и преносен доволно за да се пресели од соба во соба. Обично не препорачуваме да го користите вашиот лаптоп како што е за ергономски причини – видете го погоре – но Cora има доволно простор за лаптоп држач, мала тастатура и глушец. Исто така е лесно да се прилагоди, плус можете да го преклопите и да го скратувате кога не се во употреба. 

Ако сте во ред со користење на вашиот лаптоп додека стоите – можеби тоа е само за кратко време – и не сакате да потрошите многу пари, тогаш размислете за StandStand . Има супер едноставна конструкција која може да се собере и повторно да се склопи во секунди, и работи во краен случај ако живеете на мал простор. Исто така, се склопува рамно, така што лесно можете да го чувате од вид. 

Home љубовта домашна меморија пена лумбална поддршка перница

Не секој сака да застане додека тие работат, па дури и ако го сторите тоа, сепак сакате да седите еднаш за некое време. За жал, повеќето столчиња не се навистина изградени за добра поддршка за грб и оние што се, честопати се претежно скапи. Како и да е, евтино решение е да додадете лумбална перница за поддршка на столот што веќе го имате. Ние ја сакаме верзијата Love Home Memory Foam затоа што е направена од тежок материјал кој ви дава многу поддршка за долниот дел на грбот. Плус, можете да го поставите и прилагодите да одговара на речиси секое столче. 

Хибридни ANC слушалки за ANC Soundcore Life Q20

Слушалките што откажуваат бучава не се само одлична опција не само за музиката, туку и за блокирање на несаканиот шум – од витално значење за продуктивна студиска сесија. За студентите со ограничен буџет, го препорачуваме Anker Soundcore Life Q20 . На 60 американски долари, далеку е поевтино од многу други слушалки што откажуваат бучава (кои обично работат во тројни цифри), но сепак нуди пристојно откажување на бучава, солиден квалитет на звукот и удобно вклопување. Можеби не нуди одлики како EQ прилагодување или ANC фино подесување, но тоа е одлична опција за цената. 

Еден од најпопуларните трикови за продуктивноста на доцно време е Помодоро техника, т.н. по тајмерот за домати што изумителот Франческо Кирило го користеше кога го разви концептот. Идејата е да ги разделите вашите проекти во помали, по управливи парчиња, а потоа да се справите со секој од временските интервали (инаку познат „Помодорос“) со паузи закажани меѓу нив. Така на пример, можете да поставите еден Помодоро за 25 минути, проследено со пауза од 5 минути. После четири Помодорос, можете да си дозволите подолга пауза од 15 минути.

Очигледно, слично како Cirillo, не треба да користите технологија за да ја користите Pomodoro техниката – тајмер за кујна и тетратка. Но, дигиталните алатки се многу полесни и не бараат толку дисциплина за одржување. Плус, се случува да има многу апликации на Помодоро и веб-страници веќе таму. 

Ако користите Android, има бесплатна апликација Pomodoro наречена Clockwork Tomato , во која има прилагодувања за часовник и аларми, дневник на активности и можност за зачувување до пет склопки за претпочитање. Има најразлична карактеристика пред предупредување која ве предупредува кога Pomodoro ќе заврши, и можете да го промените времето додека трае сесијата. 

Се надевам со овие наши решенија или идеи ќе ви помогнат да изберете прилагодливиот дизајн а и фактот дека работното време и времето за учење ќе ви бидат уживање во вашот дом.

Слични вести

Leave a Reply

Your email address will not be published.