XBOX СЕРИЈА Х ПРЕГЛЕД: СЛЕДНАТА ГЕНЕРАЦИЈА се чувствува како компјутер.

Кул, тивка и компјутерска конзола.

Не го користев мојот Xbox One толку неодамна, бидејќи се чувствува застарено. Како некој што игра првенствено на компјутер, пониските стапки на рамки и заостанатите влезови на конзолите од сегашната генерација се доволни за да ме откажат да играм многу игри на Xbox One или PS4. Тоа беше сè додека не започнав да играм игри на Xbox Series X пред три недели.

Следната генерација на Xbox на Microsoft е најблизу што некогаш сум бил сведок на повторното создавање на супериорно компјутерско искуство при играње игри, благодарение на SSD-просторот, далеку помоќниот процесор, поддршката од 120Hz и импресивните карактеристики за компатибилност наназад што ги подобруваат постојните игри. Сето ова е во кутија од 499 американски долари што е потивка и далеку полесна за употреба и одржување од игри со картички од 3000 американски долари што ги изградив пред неколку недели.

Има причина Xbox Series X да изгледа како компјутер – тоа е затоа што често се чувствува како еден.

Користев прегледна верзија на Xbox Series X, така што тој го нема последниот софтвер, избор на игра или искуство што ќе го најдете со единица за малопродажба. Но, таму е најголемиот дел од патот. Иако ова може да прочита преглед, ние сè уште не ја бодираме Xbox Series X или не ја прегледуваме целосно се додека не биде поблиску до нејзиното претставување следниот месец. Сепак, поминав три недели играјќи различни игри на Xbox Series X, и тоа е повеќе од доволно време за да ви ја разложам оваа нова конзола.

Кул и тивок хардвер.

Да почнеме со хардверот. Microsoft ги стисна сите компоненти на Xbox Series X во кутија, правоаголна кула, слична на кула. Изгледа како минијатурен компјутер, но со ненаметлив дизајн кој изгледа далеку подобро стоејќи вертикално отколку што поставува хоризонтално (исто како и повеќето компјутери). Основата на xBox Series X не се отстранува и (за разлика од PS5) конзолата не е дизајнирана да се отвора. Кога е поставена хоризонтално, фер е да се каже дека Xbox Series X изгледа како да паднал со трајно прицврстената основа. Јас не сум љубител на дизајнот, но исто така и не ми пречи. Тоа е црна кутија што ја лепите под вашиот телевизор и ја заборавате, сè додека можете да ја ставите под вашиот телевизор.

На задната страна има две USB порти заедно со приклучок Ethernet, слот за проширување на складирање и излез HDMI 2.1. На предната страна, има единствена USB порта и 4K Blu-ray уред. Microsoft исто така додаде и зголемени брајови удари веднаш до портите на Xbox Series X – убав допир за пристапност. Би сакал да видам USB-C тука или дури и паметниот HDMI систем за проследување од Xbox One денови, но ниту еден од нив не е голем пропуст. За жал, xBox Series X не поддржува Wi-Fi 6, што би било одлично за многумина.

Главната грижа за хардверот на конзолата е ладење. Microsoft го постави издувниот вентилатор Xbox Series X на горниот дел, придружуван од зелена обвивка во пластичниот капак што прави да изгледа како да има ЛЕД горен дел. Никогаш не сум го чул овој навивач, што е изненадувачки бидејќи мојот Xbox One X може да стане прилично гласен во одредени игри. Сепак, серијата X молчеше во текот на сите три недели што ги користев. Исто така, не забележав значителна топлина што доаѓа од горниот дел на Серија X, ниту пак некогаш била премногу жешка за допир. Тоа е многу слична топлина со она што го чувствувам исцрпувачки од задниот дел на мојот Xbox One X или мојот огромен компјутер за игри.

Немам никаква непосредна загриженост за навивачите, топлината или прашината што се собираат во рамките на Серија X, но исто така е тешко да се процени ова во целост по само три недели. Не ја стегнав оваа конзола во ТВ-единица, наместо да ја оставам да седи на држач каде што воздухот може слободно да тече. Мислам дека повеќето луѓе ќе треба да размислат за позиционирање и проток на воздух со овие конзоли од следната генерација, исто како што прават сопствениците на компјутерски игри.

Единствениот друг хардвер што е нов со Xbox Series X е контролерот и картичките за проширување на складирањето. (Повеќе за овие во следниот дел.) Ажурираниот контролер е многу сличен на верзијата Xbox One, со ажурирана D-подлога, текстурирани нараквици и додавање на ново копче за споделување и USB-C порта. Копчето „Споделување“ ви овозможува брзо споделување клипови или слики од екранот со пријателите, слично на PS4, додека треба да купите комплет за репродукција и полнење на полнење одделно (24,99 УСД) ако навистина сакате да ја искористите предноста на USB-C – контролорот работи стандардно на АА батерии.

Меморија и време на вчитување.

Времето на вчитување е еден од најимпресивните нови аспекти на Xbox Series X. Иако би можеле да го надградите вртечкиот HDD во Xbox One X во варијанта на SSD, ако навистина сакате, Xbox Series X има значително подобрен процесор кој работи во тандем со SSD за да им помогне на игрите да се вчитаат многу побрзо од конзолите со сегашна генерација.

Забележав подобрувања во времето на вчитување, користејќи ја Xbox Series X практично на секоја игра што ја тестирав. Некои се драматично побрзи во однос на заштедените минути чекајќи да се вчита игра или ниво во играта. Ако никогаш не сте користеле играчки компјутер со брз SSD-уред внатре, времето на вчитување на Xbox Series X ќе остави впечаток.

Всушност, сè уште сум импресиониран од времето на вчитување на Series X, иако сум навикнат на компјутерски SSD-дискови. Јас покрив еден куп од нив за време на нашиот првичен преглед по една недела со Серија X, со игри како Море на крадци и Судбина 2 кои се вчитуваа за помалку од половина од времето што го прават на Xbox One X. Со оглед на тоа колку време му треба на Steam за да го направи своето процес на верификација на Destiny 2 на компјутер, јас всушност можам побрзо да го вчитам насловот на мојата Xbox Series X отколку на мојот компјутер со игри со 2TB Samsung Evo Pro 970 NVMe уред внатре во него.

Додека Xbox Series X доаѓа опремен со 1TB простор, можете да користите само 802 GB од истиот. Тоа е всушност повеќе од 780 GB корисен простор на Xbox One X, дури и со простор за резервирање на Microsoft за оперативниот систем и новата опција за брзо продолжување што ви овозможува да менувате игри помеѓу 10 секунди или помалку.

„Microsoft“ исто така користи слот за експанзија на простор за складирање на Xbox Series X, и досега само Seagate е потврден како партнер за картичките од 219,99 американски долари од 1TB што ќе влезат во задниот дел на конзолата. Корисниот простор на овие картички е 920 GB, бидејќи, уште еднаш, просторот е резервиран за Брзо продолжение.

Игрите што се специјално ажурирани за Xbox Series X ја користат новата Velocity Architecture на Microsoft за да извлечат најголеми перформанси од SSD-системот на системот, така што не можете да ги исклучувате од USB-меморијата. Огромното мнозинство на игри што се компатибилни со назад, сепак, не користат Velocity Architecture, што значи дека може да се репродуцираат директно од USB-уред – освен ако не добијат ажурирање на Series X во иднина.

Тоа значи дека само гледаме подобрувања во времето на вчитување, благодарение само на SSD и процесорот, а не на новите API кои ги спроведе Microsoft, што треба да ги подобрат времињата на вчитување уште повеќе. Тоа исто така значи дека ако некои од вашите постари игри не се ажурираат за Velocity Architecture, тогаш можете слободно да ги извршувате од USB-меморијата. Thisе видите многу подобрувања во времето на вчитување на овој начин – под услов да користите брзи USB-SSD-дискови за складирање – а некои дури може да се приближат на времето кога ќе го видите користејќи го внатрешниот уред.

Smoother игри и 120HZ

Овие времиња на оптоварување и подобрувања на процесорот, заедно со големиот удар на 12 терафлопи перформанси на графичкиот процесор, сето тоа придонесува за искуство во постојните игри, што се чувствува многу помазно. Тоа може да значи скок од 30fps на 60fps во игри како Fallout 4, или времиња на оптеретување на менија и планета во Destiny 2 одеднаш да бидат на исто ниво со компјутер. Проследив како Destiny 2 се подобрува подетално во видеото подолу.

Овие подобрувања значат и дека повеќето наслови со слаби перформанси на Xbox One треба да достигнат стабилни 30fps минимум. Голем број падови на фрејмови што ги видов во игрите на Xbox One X едноставно исчезнаа со Xbox Series X, благодарение на хардверското зголемување. Забележав дека Apex Legends, Warframe и Destiny 2 помалку се спуштаат на бараните поени.

Можеби најимпресивниот дел од целата оваа заостаната поддршка за компатибилност е верзијата Xbox 360 на Grand Theft Auto IV. Работи супер непречено на Xbox Series X заклучен со 60fps, додека Xbox One X често се бореше да ги задржи тие перформанси од 60fps. Grand Theft Auto IV има корист и од одликата за автоматско HDR што Мајкрософт ја испраќа со Xbox Series X, што ќе работи на повеќето игри за да изгледаат уште подобро.

Не успеав да ја тестирам секоја игра што сакав во овој период на преглед, бидејќи Microsoft отклучува се повеќе наслови на неделно ниво. Grand Theft Auto V и Forza Horizon 4 се две од многуте што сакав да ги испробам, кои едноставно сè уште не работат на единиците за преглед.

Највозбудливите игри што ги тестирав досега на Xbox Series X се Dirt 5 и Gears 5 – не затоа што тие се нужно технички изложби за конзолата, туку затоа што и двете нудат нова опција од 120Hz.

Ова е местото каде што Xbox Series X навистина почна да се чувствува уште повеќе како мене на компјутер. Јас играм на 165Hz со брзина на фрејм што надминува 200fps во игри како Destiny 2, Valorant, Call of Duty: Warzone и CS: GO на мојот гејмерски компјутер. Јас го правам ова многу време со намалување на многу поставки за квалитет пониско, бидејќи јас лично ги ценам стапките на рамки над визуелниот квалитет. Трчајќи околу режимот наспроти мултиплеер во Gears 5 во 120Hz се чувствував како да играм на мојот компјутер. Со брзината на фрејмот што достигнува 120 fps, заостанувањето на влезот се намалува, а искуството одеднаш беше толку помазно од она што некогаш сум го доживеал на Xbox One X.

Истото чувство на мазност сличен на компјутер се појавува во Dirt 5 со овозможен режим 120Hz. Секако, играта паѓа на рендерирање на 1440p и некои визуелни квалитети се намалуваат за да се постигнат 120fps, но кога ќе се лизгам по аглите и ќе се намали латентноста на влезот, тоа е далеку подобро од изведувањето на кал и снег само малку подобро мојот 4K телевизор до точка што веројатно не би ја забележал разликата.

Тоа чувство е навистина важно со овој нов Xbox и не можам да го нагласам доволно. Игрите се чувствуваат подобро. Без оглед дали е тоа заради времето на вчитување, подобрите стапки на рамки или едноставно процесорот, SSD-от и подобриот графички процесор, правејќи работи како менија или промени на карактерот во игрите да се чувствуваат инстант, многу слабост е отстранета без програмерите да мораат да допираат игри.

Иако и „Microsoft“ и „Sony“ опседнуваа над 4K за Xbox One X и PS4 Pro, охрабрувачки е да се види дека стапките на кадри се чинат фокусот на Xbox Series X. Сигурен сум дека ќе видиме неколку убави следни генерации на Xbox игри евентуално, но мене лично ми е поважно игрите да ги погодат овие високи стапки на рамки.

Исто така, охрабрен сум да видам дека се појавува избор во игрите на Xbox. Тоа е нешто што го видовме во игрите од моменталната генерација, со видео опции како што се лизгачите FOV што обично ги наоѓате само на компјутери. Dirt 5 и Gears 5 се добри примери за овој избор, што ви овозможува да овозможите режим од 120Hz за повисоки стапки на рамки и неспокојна игра или да се фокусирате на 4K цел со приоритет на квалитетот на сликата.

Работна табла и брзо продолжување.

Додека хардверот и искуството со игри се променија на Xbox Series X, контролната табла не. Microsoft ја чува истата табла Xbox One што постои и денес, со некои промени на кои работеше компанијата во последните месеци.

Се чувствува како „Microsoft“ да ја менува контролната табла „Xbox One“ уште од катастрофалното лансирање на конзолата уште во 2013 година, а не помина ниту една година без ремонт. Мислам дека дефинитивно е во многу подобра форма овие денови, но сè уште сметам дека водичот е збунувачки да се користи на моменти.

Повеќето големи проблеми што ги имав со контролната табла Xbox One исчезнаа. Проблемите со брзината и сигурноста исчезнаа, и, како игрите, контролната табла се чувствува малку пореактивно на Xbox Series X. Новиот интерфејс на продавницата, исто така достапен на Xbox One, дефинитивно помогна. Јасно е дека Microsoft ги презеде повратните информации и направи неколку значајни промени во последните месеци, но сепак би сакал да можам да ги заглавувам моите омилени апликации и игри на горниот дел од домашниот интерфејс, наместо да ги гледам неодамна користените кои ротираат често Microsoft сè уште може да стори со нудење повеќе опции за прилагодување тука и понатамошно поедноставување на интерфејсот.

Добивате придобивки од контролната табла што се чувствува веднаш познато ако доаѓате од Xbox One, но без забава и забава што ги носи новата адаптери. Благодарение на побрзите компоненти во Xbox Series X, сега можете да се подигнете од студ (не од мирување) за околу 20 секунди. Тоа би можело да биде доволно за некои да ја исклучат моменталната опција на мирување во корист на некои заштеди на сметка за енергија и здравјето на нашата планета. Исто така, анимацијата за подигање веќе нема придружен звук толку силен што прави да се чувствувате како вашата куќа да се распаѓа.

Најголемиот нов додаток на таблата со сериите Xbox во однос на Xbox One е Брзо продолжение. Тоа е карактеристика што ви овозможува да менувате игри помеѓу 10 секунди или помалку. Времето ќе се разликува по натпревар, како и бројот на игри што можете да ги префрлите и брзо да ги продолжите. Јас бев во можност редовно да менувам слободно меѓу пет натпревари, но бројот ќе се разликува според титулите.

Огромното мнозинство на игри што ги тестирав работат со Брзо продолжение, но има некои, како Море на крадци, кои не го прават тоа. Се чини дека се претежно големи, претежно игри на Интернет, кои не работат, но тоа е карактеристика што најмногу ќе ја користите за игри со кампањи за еден играч. Работи дури и по рестартирање или ажурирање и одлично е само да ја исклучите конзолата и да не се грижите за заштедени поени.

Брзото продолжение, исто така, се случи да биде најобичниот дел од единицата за преглед на Xbox Series X. Редовно имав замрзнување, пад на игри или дури и правење на конзолата без одговор барем неколку секунди одеднаш. Microsoft е свесен за проблемите, и ова е единица за преглед, па се надевам дека тие проблеми ќе бидат испеглани пред верзијата за малопродажба да биде достапна следниот месец.

Последниот дел од контролната табла што сакам да го допрам е споделување клипови и слики од екранот. Microsoft направи голема работа во врска со новото копче за споделување на контролорот Xbox Series X, но тој е целосно онесвестен од контролната табла на оваа единица за преглед. Потребно е премногу долго за да се прикачат клипови и слики од екранот на услугата Xbox Live на Microsoft за да ги споделите.

Ова е проблем што постои на Xbox One, и морав да чекам неколку минути за да бидат достапни клипови и покрај брзото поставување 1Gbps дома. На мојот компјутер, можам веднаш да емитувам клипови или екран на пријатели на Discord, а процесот на Xbox се чувствува старо и бавно во споредба.

КОНЗОЛА СО НАЛИК НА КОМПЈУТЕР.

Во овој преглед без преглед, зборував многу за тоа како Xbox Series X се чувствува како компјутер. Мислам дека тоа беше дел од намерата на Microsoft со оваа генерација и можете да го почувствувате во текот на целата серија X. Ако ажурирате од играчки компјутер GTX 1060 на компјутер RTX 3080, сега ќе го добиете истиот Windows 10 што го знаете , и пристап до истите игри што ги игравте со години. Сè само би се чувствувало побрзо и ќе изгледа подобро и вие би биле подготвени за најновите и најголемите игри.

Токму тоа го добивате со Xbox Series X. Не само што се чувствува како да го надградувате вашиот компјутер ако преминете од Xbox One во Xbox Series X, туку се чувствува и изгледа вака. Вие земате сè што веќе поседувате, па дури и постоечки хардверски додатоци и ги носите заедно со вас, исто како што правите на компјутер.

Тоа е поинаков пристап кон Sony со PS5 и неговите специјални ексклузивни игри од следната генерација, нов UI на контролната табла и нов контролер. Мајкрософт се фокусираше на основите што навистина се важни: високи стапки на рамки, тивка и кул конзола, побрзо време на вчитување, поддршка на додатоци и компатибилност наназад. Во моите три недели користење Xbox Series X, фер е да се каже дека ги испорача овие основи.

Но, најдобриот дел за Xbox Series X е што тој всушност не е компјутер. Не мора да се грижам за возачите, обилните фрлачи на игри или ажурирањата на Виндоус што ќе уништат како работи мојот компјутер. Вклучувате Xbox и играте игри. Ако програмерите ги прифатат опциите за избор и изведба што ги доживеав на Серија X, сигурно ќе бев во искушение да играм многу повеќе на Xbox со вкрстена игра, вкрстено зачувување и поддршка на тастатура и глушец, сите стануваат поистакнати на Xbox .

Има едно големо прашање што останува за мене со Xbox Series X: кога 23-те студија на Microsoft од прва партија ќе ги достават идните генерации на игри за вистински да покажат за што е способна оваа конзола? Моќен хардвер и елегантно корисничко искуство се само дел од мешавината. На Microsoft ќе им требаат игрите за навистина да направат Серија X да се чувствува како нешто ново.

Слични вести

Leave a Reply

Your email address will not be published.