Nokia надгради и врати уште два свои популарни модели што сите ги сакаа!

Nokia повторно краде ретро стил со редизајн и модернизација на два популарни модели, сега во 4G верзија – Nokia 6300 4G и Nokia 8000 4G. Популарната форма „бонбони бар“ е задржана и воведени се некои современи весници, без кои денес не можеме да замислуваме телефони.

Потпирајќи се на карактеристичното наследство на неговиот претходник, Nokia 6300 4G обезбедува модерен пресврт и го носи WhatsApp до најприфатливиот ценовен сегмент на Nokia. Вториот модел Nokia 8000 4G доаѓа со елегантен дизајн, како и пристап до сите потребни апликации од Facebook, GoogleMaps до YouTube.

Nokia 6300 4G има 131,4 x 53 x 13,7 mm димензии и 2,4 инчен екран. Внатрешната меморија на двата модели е 4 гигабајти, со картичка MicroSD до 32 гигабајти. Батеријата се заменува, 1500 mAh Li-Po.

Nokia 6300 4G работи со оперативниот систем KaiOS и е оптимизиран за работа благодарение на процесорот Qualcomm Snapdragon 210. Апликацијата „Помошник на Google“ е достапна

Друга новина е Nokia 8000 4G. Со посебен дизајн, надополнет со софистицирана хромирана металична средна рамка, телефонот Nokia 8000 4G доаѓа во четири бои инспирирани од скапоцени камења, како што се бело опал, црна оникс, сина топаз и златно цитрин. Екранот има дијагонала од 2,8 инчи во комбинација со 3D закривена тастатура.

Слични вести

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *