Инстаграм им дозволува на корисниците да се вратат на старите логоа за неговиот роденден.

Инстаграм го слави својот роденден дозволувајќи им на корисниците да се префрлат на постарите икони на апликацијата, вклучувајќи го и класичното лого на ретро-камерата со кое се занимаваше кога првпат стана главна на паметните телефони ширум светот.

Дизајните што се протегаат уште во раните денови на Инстаграм се вклучени во функцијата, која ќе биде достапна во текот на октомври, како и ажурираните редизајни на тековното лого што вклучуваат различни бои и знамето на гордоста.
Вклучено е и лого пред лансирање со наслов „Кодно име“.
Новата опција е добро скриена во рамките на апликацијата, но Instagram ја задеваше на своите социјални канали во вторникот – испраќајќи криптичен твит во емотикони што им даваше на корисниците упатства за пристапот до логоата.
Ако корисник на апликацијата оди во менито за поставки и се движи до горниот дел, се појавува нов екран што покажува список со различни опции.
Кога е избран еден, новото лого се појавува на почетниот екран на телефонот.
Апликацијата е лансирана на 6 октомври 2010 година, со краткотрајно лого, во кое се наоѓа макета на камера Полароид. Брзо се префрли на кафеава икона која преживеа неколку години, сè додека Фејсбук не го купи производот и не му даде модерен, виолетов редизајн.

„Родендените се добро време да размислиме за тоа каде сме биле и каде сме насочени“, напишал технолошкиот гигант во блогот на својата веб-страница во вторникот, додавајќи дека компанијата сака да им каже „голема благодарност на сите“ кој го користи Инстаграм низ целиот свет “.
Марк Цукерберг минатата година објави планови за интеграција на Фејсбук, Инстаграм и WhatsApp.
Овој потег може да ја зацврсти доминацијата на Фејсбук над пазарот на пораки за следните години и, веројатно, ќе го отежни распадот на компанијата.
Но, фирмата се соочува со монополска контрола во Вашингтон ДЦ, каде законодавците во вторникот утврдија дека таа, заедно со Амазон, Епл и Гугл, поседува „монопол моќ“ во клучните деловни сегменти и ја злоупотреби својата доминација на пазарот.
Фејсбук минатиот месец соопшти дека во моментов ја тестира можноста корисниците на Инстаграм и Месинџер да испраќаат пораки или видео разговор едни со други на одбрани пазари и ќе го прошири на глобално ниво во наредните месеци.

Слични вести

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *