Tags :Instagram

Социјални Медиуми

Фејсбук и Инстаграм ги следат корисниците дури и кога им

Кога посетувате веб-локација што сте ја виделе на Facebook и Instagram, веројатно сте забележале дека не сте пренасочени на прелистувачот по ваш избор, туку на прелистувачот во апликацијата.   Излегува дека тие веб-прелистувачи вбризгуваат javascript код во секоја веб-локација што ја посетувате, дозволувајќи и на Мета, која ги поседува Facebook и Instagram, да ве следи […]Read More

Социјални Медиуми

Моќта на Facebook и монополската позиција која наводно ја има,

Доколку поминат тужбите од повеќе држави во САД, како и од FTC, Facebook може да биде приморан да ги продаде Instagram и WhatsApp. Facebook почна да добива внимание кое тие можеби и не би сакале да го имаат, по излегувањето на површина на Cambridge Analytica случајот. Тогаш може да се каже дека стана официјално нешто […]Read More

Социјални Медиуми

Ќе знаете кога некој ве Озборува! Instagram и Messenger добиваат

Messenger и Instagram добија нова возбудлива опција – пораки што исчезнуваат. Ова е режим за пораки наречен „Режим на исчезнување“ и можете да го вклучите или исклучите во поставките на која било порака. Овој режим може да се активира само ако двете страни се согласат – затоа, ќе биде потребно одобрување од сите вклучени во […]Read More

Социјални Медиуми

Како да дознаете колку пати вашата слика е зачувана на

Како да дознаете колку пати вашата слика е зачувана на Instagram Откако ќе изберете ваков вид профил, прилично е лесно да се види бројот на луѓе што ги зачувале вашите фотографии. Еден трик на Инстаграм ви овозможува да видите колку луѓе ги зачувале вашите фотографии. Едноставно е: префрлете се на деловен профил на Инстаграм, за […]Read More

Социјални Медиуми

Инстаграм има нови функции и што можете да направите со

Воведувањето нови функции е мотивирано од голем број платформи за стриминг од кои луѓето можат да изберат кога сакаат да емитуваат во живо. Инстаграм најави воведување на низа мали промени во својата платформа, што на корисниците ќе им даде нови функции. Меѓу нив е и продолженото времетраење на преносот во живо, од 60 минути до […]Read More

Социјални Медиуми

Instagram и TikTok стануваат минато: Нова социјална мрежа расте побрзо

Новата видео-платформа YurOn ги поврзува своите корисници на нов начин, користејќи т.н. поврзани видео разговори. Овој разговор функционира така што корисниците кои поставуваат прашања и одговараат на нив преку кратки видеа. За само неколку месеци од неговото лансирање, YurOn привлече над 5.000 корисници, кои денес поминуваат повеќе време на таа социјална мрежа отколку на Twitter. […]Read More

Новости Социјални Медиуми

Инстаграм ќе крие коментари што може да се сметаат за

Instagram ќе започне автоматски да ги крие потенцијалните навредливи коментари како дел од постојаниот обид за решавање на малтретирање преку Интернет. Компанијата соопшти дека коментарите што ќе бидат скриени ќе бидат слични на оние што биле пријавени од корисниците во минатото. Корисниците сепак ќе можат да допрат на „Преглед на скриени коментари“ за да ги […]Read More

Новости Социјални Медиуми

Инстаграм им дозволува на корисниците да се вратат на старите

Инстаграм го слави својот роденден дозволувајќи им на корисниците да се префрлат на постарите икони на апликацијата, вклучувајќи го и класичното лого на ретро-камерата со кое се занимаваше кога првпат стана главна на паметните телефони ширум светот. Дизајните што се протегаат уште во раните денови на Инстаграм се вклучени во функцијата, која ќе биде достапна […]Read More

Новости Социјални Медиуми

Инстаграм направи голема промена во Threads и јас, како единствен

Основната цел на апликацијата се смени. Instagram објави ажурирање на апликацијата Threads и тоа е прилично голема промена. Иако Threads претходно ви дозволуваа само да испраќате блиски пријатели (т.е. сметки што сте ги додале на списокот „Затвори пријатели“ на Instagram), сега можете да го користите за да испратите пораки до кој било корисник на Instagram. […]Read More

Социјални Медиуми

Instagram ги враќа класичните икони за да го прослави својот

Полароидите се вратија. Инстаграм започна пред десет години денес: апликацијата за споделување фотографии првпат се појави во App Store на 6 октомври 2010 година, неколку месеци по објавувањето на iPhone 4. икона за почетен екран. Иконите што се на располагање ги вклучуваат класичните дизајни на фотоапарати во стилот Полароид, кои се користат повеќе од пет […]Read More