Tags :Instagram

Вести

Instagram со кратка форма на видео функција Reels

Instagram со кратка форма на видео функција Reels Корисниците ќе можат да ги видат сите свои ротации на Instagram на едно место. Гулаб кој носи капа на готвач  и прави пица Lunchables додека италијанската музика игра во позадина. Креаторот на видеото уметничкиот директор на Сан Франциско, Пабло Рохат потоа ја собира мини пицата и ја јаде. Необилното видео може да […]Read More

Социјални Медиуми

Instagram го претстави Reels својот конкурет на TikTok

TikTok повторно е во центарот на вниманието во технолошката индустрија Веќе ве информиравме дека „Мајкрософт“ има 45 дена да го финализира договорот со „ТикТок“, а овој рок го даде лично од Доналд Трамп и истекува на 15 септември. Неизвесностите за иднината на апликацијата сега го натераа Фејсбук да преземе стратешки потег за да ги искористи […]Read More

Социјални Медиуми

Instagram: “Не пристапуваме до вашите камери и не снимаме ништо”

Instagram: “Не пристапуваме до вашите камери и не снимаме ништо” Корисниците забележале зелен знак дека камерата е постојано вклучена додека разгледувате на апликацијата на Instagram кај iOS 14. Анонимен корисник на Instagram објави дека станува збор за грешка и ќе се потрудат што е можно поскоро да биде поправен. Во апликацијата има Create Mode, кој […]Read More

Социјални Медиуми

Корисници на Apple се сомневаат дека Instagram ѓи шпионира

Корисниците на Apple се сомневаат дека Instagram ги шпионира Многу корисници ширум светот кои ја инсталираа новата верзија на оперативниот систем на Apple iOS 14 забележале неочекувани промени на нивните уреди. Корисниците велат дека Instagram пристапува до нивните камери дури и кога не се фотографираат. Сè повеќе ја забележуваат зелената точка која покажува дека е […]Read More

Социјални Медиуми

Facebook станува „мрежа за постарите“

Фејсбук неодамна објави дека ќе ја исклучи апликацијата Lasso, која беше креирана да стане конкурент на кинескиот ТикТок.Намерата на американскиот интернет гигант е да се фокусира на својата апликација со слична намена наречена – Instagram Reels. Lasso започна во ноември 2018 година и беше достапен само во САД и уште 10 земји во Латино Америка.Како […]Read More

Социјални Медиуми

Instagram воведе двокатни сториња

Instagram воведе двокатни сториња Некои Instagram корисници известуваат дека наидоа на два реда за сториња. Instagram одобри дека ја пробува таа карактеристика. Најпопуларната платформа на социјалните мрежи, во последно време тестира една карактеристика. Со оваа нова карактеристика која ќе има удел и во промена на дизајн, ќе има два реда каде ќе бидат сторињата кои […]Read More

Социјални Медиуми

Instagram Почна да ја тестира карактеристиката на испраќање на пораки

Instagram Почна да ја тестира карактеристиката на испраќање на пораки како WhatsApp Instagram кој го користат повеќе од 2 милијарди корисници, работи врз карактеристика која ќе ја подобри работата на платформата. Иновацијата, откриена од италијанскиот развивач Алесандро Палуци, им овозможува на корисниците да испраќаат порака директно до друг корисник. Сепак, сè уште не е јасно […]Read More

Социјални Медиуми

Хакиран е Instagram профилот на Mercedes-Benz за Германија

Инстаграм профилот на Mercedes–Benz за Германија со 6,7 милиони следбеници, хакиран е од страна на еден хакер. Хакерот кој го завзема профилот, ја смени профилната фотографија и биографијата. Платформите како  Facebook, Instagram и Twitter кои се користат за секојдневие, исто така се користат и за трговски цели од страна на компании. Повеќето компании овие платформи […]Read More

Социјални Медиуми

Facebook воведе една опција од Whatsapp на Instagram

Гигантот за социјални медиуми Facebook е исто така сопственик на некои многу популарни различни платформи. Компанијата може да додаде слични опции на овие платформи. Facebook е исто така сопственик на апликација за инстант порако WhatsApp кој е симнат повеќе од 5 милијарди и Instagram кој е симнат повеќе од 1 милијарда. Зад гигантот за социјални […]Read More

Социјални Медиуми

Баниран е профил со 14 милиони следбеници

Инстаграм избриша еден од профилите со хумористични објави со околу 14 милиони следбеници. Причина за тоа е дека ги прекршија правилата за коронавирус. Платформите за социјални медиуми имаат стотици милиони, па дури и милијарди корисници. Имањето стотици милиони корисници носи голема одговорност на платформите за социјални медиуми исто како и голема моќ носи голема одговорност. […]Read More