Bitcoin скока на највисоко ниво од јули 2019 година, откако PayPal дозволува криптовалути.

Клиентите на PayPal сега можат да купуваат, продаваат и држат криптовалути, вклучувајќи Bitcoin, Ether, Bitcoin Cash и Litecoin од дигитални паричници, како и да ги користат виртуелните пари за да купуваат.

Bitcoin се искачи над 13.000 УСД за прв пат од јули 2019 година, откако PayPal Holdings Inc. објави дека ќе им овозможи на клиентите да користат криптовалути.

Најголемата дигитална монета се зголеми за 950 долари, или 8% за време на традиционалното тргување во New York. На почетокот на азиското тргување се искачи за уште 2% на 13.119 американски долари. Добивките меѓу таканаречените алт-монети беа уште поголеми во средата, со Litecoin скок повеќе од 13% и Bitcoin Cash скок повеќе од 9%.

Клиентите на PayPal можат да купуваат, продаваат и држат криптовалути, вклучувајќи Bitcoin, Ether, Bitcoin Cash и Litecoin од дигитални паричници, како и да ги користат виртуелните пари за да купуваат кај 26 милиони трговци на нејзината мрежа. Акциите на PayPal скокнаа за 5,5% до 213,07 американски долари, најголем пораст од мај.

Mike Novogratz, кој работи со Galaxy Investment Partners, на Twitter ја нарече „најголемата вест за оваа година во крипто“, додавајќи дека банките ќе започнат трка за сервисирање на дигитални валути. „Го преминавме Rubicon“, рече тој.

Веста предизвика бујна реакција од фановите на крипто, кои посочија на низа неодамнешни соопштенија што укажуваат на пошироко прифаќање од страна на финансиските потпори на старата школа. Две јавни компании – Square Inc. и MicroStrategy Inc. – неодамна изјавија дека инвестирале во Bitcoin. И Fidelity Investments објавија во август дека го лансираат својот прв фонд за Bitcoin, додавајќи го своето име на основање и моќта на ѕвездите на класата на средства што честопати се злоупотребуваат.

PayPal соопшти дека планира да ги направи достапните карактеристики како извор на финансирање за набавки кај своите трговци ширум светот и планира наскоро да ги прошири на Venmo. Трговците ќе се плаќаат во традиционални валути како што е доларот отколку во крипто-валути кога клиентите на PayPal вршат купувања.

Dan Schulman, претседател на компанијата и главен извршен директор, во изјавата рече дека „промената кон дигитални форми на валути е неизбежна, носејќи со себе јасни предности во однос на финансиското вклучување и пристап; ефикасност, брзина и еластичност на платниот систем; и можноста за владите брзо да им исплаќаат средства на граѓаните “.

Корисниците навистина се соочуваат со некои ограничувања на PayPal. Тие не можат да префрлуваат монети внатре и надвор од сметки и можат да чуваат само крипто-парични средства што ги купиле на PayPal. Кои било крипто монети што се чуваат на сметка не може да се пренесат на други сметки, рече PayPal.

PayPal влегува во крипто само една година откако се повлече од Libra Association, обид започнат од Facebook AD за развој на дигитална валута. David Marcus, кој ја предводи иницијативата за Facebook, порано беше претседател на PayPal.

Bitcoin е во жешка низа овој месец, во октомври се зголеми за околу 19%. Сепак, случајот за употреба на криптовалутата останува ограничен. Податоците од истражувачот на блокчејн Chainalysis Inc. минатата година покажаа дека ретко кој користел Bitcoin за нешто што е надвор од шпекулациите.

Делумно се должи на неговите диви промени во цената. Монетата е зголемена за околу 75% оваа година, но сепак е далеку околу 7.000 УСД далеку од историското највисоко ниво од околу 20.000 УСД, поставено во декември 2017 година. Во март, за време на продажбата предизвикана од коронавирус, падна за 31%.

Слични вести

Leave a Reply

Your email address will not be published.