Новите гејмерски 27-инчни Dell монитори

Новите гејмерски 27-инчни Dell монитори

Dell планира да понуди два 27-инчни гејмерски монитори по ниска цена. Моделот S2721HGF кој има резолуција од 1080р ќе биде во износ од 300 долари. S2721DGF моделот има резоуција од 1440р.

Гејмерскиот завиткан(curved) Dell S2721HGF 27″ монитор

Овој модел ќе биде достапен со закривено ниво од 1500R и VA панел со резолуција од 1080p. Наведен како достапен модел, S2721HGF нуди стапка на освежување 144 Hz и време на одговор 1ms. Исто така, тој е компатибилен со технологиите G-Sync и FreeSync Premium.

Поддршката за HDR не е наведена на панелот, но треба да се напомене дека има 350 јазови на осветленост, бои од 16,7 милиони и контраст на 3000: 1. Покрај 3,5 милиметарскиот аудио приклучок на влезната-излезна страна, има и 2 отвору за HDMI 1.4 и 1 DisplayPort 1.2. Еден HDMI кабел излегува од мониторот што може да се монтира во VESA стандард. Продажбата на мониторот, кој ќе биде објавен за 280 долари, ќе започне на 21 август.

Гејмерскиот Dell S2721DGF 27″ монитор

S2721DGF, кој е поскап и нуди висококвалитетни бои, доаѓа со IPS панел со резолуција од 1440p. Овој модел, кој ја надминува двојно повеќе од цената на својот брат, е исто така целосно компатибилен со G-Sync и FreeSync Premium Pro. Покрај тоа, стапката на освежување се зголемува на 165 Hz, додека времето на реакција останува 1 ms.

Покрај поголема резолуција и стапка на освежување, обезбедени се 1,07 милијарди бои, додека DCI-P3 опфаќа 98% од спектарот на боите. Покрај тоа, треба да се напомене дека е достапен сертификат HDR400.

Покрај 2 отворa HDMI 2.0 и 1 x DisplayPort 1.4, на екранот се наоѓаат 4 приклучоци USB 3.0 Type-A и микрофон / слушалки. Мониторот 2K плеер, кој може да се инсталира со VESA стандардот, ќе биде објавен на 28 јули по цена од 580 долари.

Слични вести

Leave a Reply

Your email address will not be published.